110 Carbon Tactical 6.5PRC 24″ FDE 8rd
110 Carbon Tactical 6.5PRC 24″ FDE 8rd
$1,424.03
5 in stock
Disclaimer: It is the customer’s responsibility to ensure that all orders comply with applicable local and federal regulations. Non-compliant orders are subject to a 30% restocking fee. We reserve the right to dispute any chargebacks related to such orders.
Savage Arms, MFG# 57943, UPC: 011356579430, UOM: EA, 110 Carbon Tactical, 6.5 PRC, 20″ Proof Carbon Fiber Wrapped threaded barrel, FDE 8rd, SAVA, SAVALG07, SAVALGALL, LG07, LGALL, Case: 1
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on 110 Carbon Tactical 6.5PRC 24″ FDE 8rd by Savage? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 011356579430 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | 57943 |
| Caliber/Gauge | 6.5 PRC |
| Action | Bolt Action |
| Barrel Length | 24" |
| Capacity | 5 + 1 |
| Safety | Tang |
| Rate of Twist | 1:8" |
| Package Width | 3.75 |
| Package Height | 8.5 |
| Number of Magazines | 1 8 rd. Magpul AICS Magazine |
| Length | 49 |
| Shipping Weight | 10.9 |
| Product Type | Rifle |
| ATF Type | RIFLE |
Savage Arms, MFG# 57943, UPC: 011356579430, UOM: EA, 110 Carbon Tactical, 6.5 PRC, 20″ Proof Carbon Fiber Wrapped threaded barrel, FDE 8rd, SAVA, SAVALG07, SAVALGALL, LG07, LGALL, Case: 1
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on 110 Carbon Tactical 6.5PRC 24″ FDE 8rd by Savage? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 011356579430 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | 57943 |
| Caliber/Gauge | 6.5 PRC |
| Action | Bolt Action |
| Barrel Length | 24" |
| Capacity | 5 + 1 |
| Safety | Tang |
| Rate of Twist | 1:8" |
| Package Width | 3.75 |
| Package Height | 8.5 |
| Number of Magazines | 1 8 rd. Magpul AICS Magazine |
| Length | 49 |
| Shipping Weight | 10.9 |
| Product Type | Rifle |
| ATF Type | RIFLE |











