BCM 780750 RECCE-14 MCMR 223 Rem/5.56x45mm NATO 30+1 14.50″ Steel Chrome Lined Barrel, Mod 3 Compensator, Anodized 7075-T6 Aluminum Receiver, Synthetic 6 Position Stock, Ambidextrous Safety
BCM 780750 RECCE-14 MCMR 223 Rem/5.56x45mm NATO 30+1 14.50″ Steel Chrome Lined Barrel, Mod 3 Compensator, Anodized 7075-T6 Aluminum Receiver, Synthetic 6 Position Stock, Ambidextrous Safety
$1,775.00
Out of stock
Disclaimer: It is the customer’s responsibility to ensure that all orders comply with applicable local and federal regulations. Non-compliant orders are subject to a 30% restocking fee. We reserve the right to dispute any chargebacks related to such orders.
BCM RECCE 14 MCMR features a USGI chrome lined steel barrel with a manganese phosphate finish with a barrel length of 14.5″ with Permanent MOD 1 Compensator 16.1″+, aluminum receiver with a hard-coat anodized finish, M4 Feed Ramp Barrel Extension, M4 Feed Ramp Flat Top Receiver and fire controls marked SAFE and SEMI. Includes one magazine, cable lock, USGI Manual and FET. Made in the USA.
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on BCM 780750 RECCE-14 MCMR 223 Rem/5.56x45mm NATO 30+1 14.50″ Steel Chrome Lined Barrel, Mod 3 Compensator, Anodized 7075-T6 Aluminum Receiver, Synthetic 6 Position Stock, Ambidextrous Safety by Bravo Company Mfg / BCM? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 812526021748 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | 780750 |
| Action | Semi-Auto |
| ATF Type | MODERN SPORTING RIFLE |
| Barrel Length | 14.50" |
| Caliber/Gauge | .223 REM/5.56 NATO |
| Capacity | 30 + 1 |
| Length | 31.5''-34.5'' |
| Magazine Included | 1 x 30-Round |
| Model | RECCE-14 MCMR |
| Product Type | AR |
| Rate of Twist | 1:7" |
| Safety | Ambidextrous Safety Lever |
| Sights | No |
| State Restriction (CA) | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |
| State Restriction (IL) | NO SALE TO ILLINOIS PICA |
| State Restriction (OR) | NO SALE TO OREGON |
| State Restriction (RI) | NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND |
| State Restriction (WA) | NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON |
BCM RECCE 14 MCMR features a USGI chrome lined steel barrel with a manganese phosphate finish with a barrel length of 14.5″ with Permanent MOD 1 Compensator 16.1″+, aluminum receiver with a hard-coat anodized finish, M4 Feed Ramp Barrel Extension, M4 Feed Ramp Flat Top Receiver and fire controls marked SAFE and SEMI. Includes one magazine, cable lock, USGI Manual and FET. Made in the USA.
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on BCM 780750 RECCE-14 MCMR 223 Rem/5.56x45mm NATO 30+1 14.50″ Steel Chrome Lined Barrel, Mod 3 Compensator, Anodized 7075-T6 Aluminum Receiver, Synthetic 6 Position Stock, Ambidextrous Safety by Bravo Company Mfg / BCM? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 812526021748 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | 780750 |
| Action | Semi-Auto |
| ATF Type | MODERN SPORTING RIFLE |
| Barrel Length | 14.50" |
| Caliber/Gauge | .223 REM/5.56 NATO |
| Capacity | 30 + 1 |
| Length | 31.5''-34.5'' |
| Magazine Included | 1 x 30-Round |
| Model | RECCE-14 MCMR |
| Product Type | AR |
| Rate of Twist | 1:7" |
| Safety | Ambidextrous Safety Lever |
| Sights | No |
| State Restriction (CA) | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |
| State Restriction (IL) | NO SALE TO ILLINOIS PICA |
| State Restriction (OR) | NO SALE TO OREGON |
| State Restriction (RI) | NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND |
| State Restriction (WA) | NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON |












