Bergara B-14 HMR Carbon Wilderness Rifle .308 Win 5/rd Magazine 20″ Barrel Sniper Grey Cerakote
Bergara B-14 HMR Carbon Wilderness Rifle .308 Win 5/rd Magazine 20″ Barrel Sniper Grey Cerakote
$1,699.99
8 in stock
Disclaimer: It is the customer’s responsibility to ensure that all orders comply with applicable local and federal regulations. Non-compliant orders are subject to a 30% restocking fee. We reserve the right to dispute any chargebacks related to such orders.
HMR rifles have garnered global respect as one of Bergara's most popular models thanks to superb ergonomics and accuracy. Now they've added a carbon fiber barrel. Enjoy the weight savings and increased accuracy needed for the most extreme environments.
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on Bergara B-14 HMR Carbon Wilderness Rifle .308 Win 5/rd Magazine 20″ Barrel Sniper Grey Cerakote by Bergara? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 043125016143 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | B14S371CF |
| Action | Bolt Action |
| ATF Type | RIFLE |
| Barrel Length | 20" |
| Caliber/Gauge | .308 / 7.62 NATO |
| Capacity | 5 + 1 |
| Length | 46 |
| Magazine Included | 1 x 5-Round |
| Model | B-14 Series |
| Number of Magazines | 1 5 rd. AICS |
| Package Height | 3.0 |
| Package Width | 9.0 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1-in-10" |
| Safety | Two-Position |
| Shipping Weight | 9.9 |
| Sights | No |
| Units per Box | 1 |
HMR rifles have garnered global respect as one of Bergara's most popular models thanks to superb ergonomics and accuracy. Now they've added a carbon fiber barrel. Enjoy the weight savings and increased accuracy needed for the most extreme environments.
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on Bergara B-14 HMR Carbon Wilderness Rifle .308 Win 5/rd Magazine 20″ Barrel Sniper Grey Cerakote by Bergara? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 043125016143 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | B14S371CF |
| Action | Bolt Action |
| ATF Type | RIFLE |
| Barrel Length | 20" |
| Caliber/Gauge | .308 / 7.62 NATO |
| Capacity | 5 + 1 |
| Length | 46 |
| Magazine Included | 1 x 5-Round |
| Model | B-14 Series |
| Number of Magazines | 1 5 rd. AICS |
| Package Height | 3.0 |
| Package Width | 9.0 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1-in-10" |
| Safety | Two-Position |
| Shipping Weight | 9.9 |
| Sights | No |
| Units per Box | 1 |












