Bergara B-14 Ridge .22-250 Rem Rifle 4rd Magazine 22″ Barrel Synthetic Stock SoftTouch Finish
Bergara B-14 Ridge .22-250 Rem Rifle 4rd Magazine 22″ Barrel Synthetic Stock SoftTouch Finish
$899.99
10 in stock
Disclaimer: It is the customer’s responsibility to ensure that all orders comply with applicable local and federal regulations. Non-compliant orders are subject to a 30% restocking fee. We reserve the right to dispute any chargebacks related to such orders.
Bergara has quickly become one of the most respected barrel makers in the world. Manufactured in Bergara Spain and being used by numerous top-tier gun manufacturers in both Europe and the United States we have combined the most technically advanced barrel manufacturing techniques state-of-the-art machinery and an unwavering commitment to quality to become a company synonymous with accuracy. And now with our barrels we are building several lines of high-quality tactical and hunting rifles.
Specifications:
- Weight: 7.5 lbs.
- Overall Length: 41.5”
- Barrel Length: 22”
- Barrel Taper: No. 5
- Muzzle: Threaded 5/8-24”
- Finish: Matte Blued
- Magazine: Hinged floor plate
- Magazine Capacity: 4 standard
- Stock: American-style synthetic with SoftTouch finish
- Scope Mount: Fits Remington 700 bases with 6-48 screws
- Bottom Metal: Standard with Floor plate. Convertible to detachable magazine (http://shop.bergarausa.com/pc_combined_results.asp?pc_id=4A2433FD3D61499E9D2925363AF6FF31) *not compatible with AICS Bottom Metal.
- Caliber/Twist: .22-250 Rem/1:9
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on Bergara B-14 Ridge .22-250 Rem Rifle 4rd Magazine 22″ Barrel Synthetic Stock SoftTouch Finish by Bergara? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 043125015924 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | B14S504C |
| Action | Bolt Action |
| ATF Type | RIFLE |
| Barrel Finish | Graphite Black Cerakote |
| Barrel Length | 22" |
| Caliber/Gauge | .22-250 Remington |
| Capacity | 4 + 1 |
| Length | 50.4500 |
| Model | B-14 Series |
| Package Height | 3.0 |
| Package Width | 7.8 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1-in-9" |
| Safety | Two-Position |
| Shipping Weight | 9.4 |
| Sights | Drilled & Tapped |
| Thread Pattern | 1/2"-28 tpi |
| Units per Box | 1 |
| Magazine Included | 1 x 4-Round |
Bergara has quickly become one of the most respected barrel makers in the world. Manufactured in Bergara Spain and being used by numerous top-tier gun manufacturers in both Europe and the United States we have combined the most technically advanced barrel manufacturing techniques state-of-the-art machinery and an unwavering commitment to quality to become a company synonymous with accuracy. And now with our barrels we are building several lines of high-quality tactical and hunting rifles.
Specifications:
- Weight: 7.5 lbs.
- Overall Length: 41.5”
- Barrel Length: 22”
- Barrel Taper: No. 5
- Muzzle: Threaded 5/8-24”
- Finish: Matte Blued
- Magazine: Hinged floor plate
- Magazine Capacity: 4 standard
- Stock: American-style synthetic with SoftTouch finish
- Scope Mount: Fits Remington 700 bases with 6-48 screws
- Bottom Metal: Standard with Floor plate. Convertible to detachable magazine (http://shop.bergarausa.com/pc_combined_results.asp?pc_id=4A2433FD3D61499E9D2925363AF6FF31) *not compatible with AICS Bottom Metal.
- Caliber/Twist: .22-250 Rem/1:9
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on Bergara B-14 Ridge .22-250 Rem Rifle 4rd Magazine 22″ Barrel Synthetic Stock SoftTouch Finish by Bergara? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 043125015924 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | B14S504C |
| Action | Bolt Action |
| ATF Type | RIFLE |
| Barrel Finish | Graphite Black Cerakote |
| Barrel Length | 22" |
| Caliber/Gauge | .22-250 Remington |
| Capacity | 4 + 1 |
| Length | 50.4500 |
| Model | B-14 Series |
| Package Height | 3.0 |
| Package Width | 7.8 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1-in-9" |
| Safety | Two-Position |
| Shipping Weight | 9.4 |
| Sights | Drilled & Tapped |
| Thread Pattern | 1/2"-28 tpi |
| Units per Box | 1 |
| Magazine Included | 1 x 4-Round |












