Bergara B-14 Stoke Compact Rifle 6.5 Creedmoor 4rd Magazine 20″ 5/8×24 Threaded Barrel Black
Bergara B-14 Stoke Compact Rifle 6.5 Creedmoor 4rd Magazine 20″ 5/8×24 Threaded Barrel Black
$899.99
10 in stock
Disclaimer: It is the customer’s responsibility to ensure that all orders comply with applicable local and federal regulations. Non-compliant orders are subject to a 30% restocking fee. We reserve the right to dispute any chargebacks related to such orders.
The Stoke is meticulously crafted for smaller-statured shooters who understand the critical link between comfort and performance. Setting itself apart from other compact rifles that merely shave an inch off the length of pull the Stoke features an industry-leading 12.25” length of pull. Ranking among the shortest in the bolt-action centerfire market this achievement is the result of a comprehensive redesign that involves shortening the forend refining the grip and incorporating a negative comb angle to diminish felt recoil. Compact balanced and designed for size-specific needs the Stoke is not just a rifle; it’s a commitment to providing a better overall experience for shooters who deserve a firearm designed with their comfort and success in mind.
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on Bergara B-14 Stoke Compact Rifle 6.5 Creedmoor 4rd Magazine 20″ 5/8×24 Threaded Barrel Black by Bergara? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 043125017409 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | B14S902 |
| Action | Bolt Action |
| ATF Type | RIFLE |
| Barrel Finish | Graphite Black Cerakote |
| Barrel Length | 20" |
| Caliber/Gauge | 6.5mm Creedmoor |
| Capacity | 4 + 1 |
| Length | 50 |
| Model | B-14 Series |
| Package Height | 2.7 |
| Package Width | 8.9 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1-in-8" |
| Shipping Weight | 8.3 |
| Sights | No |
| Thread Pattern | 5/8"-24 |
| Youth Rifle | Yes |
The Stoke is meticulously crafted for smaller-statured shooters who understand the critical link between comfort and performance. Setting itself apart from other compact rifles that merely shave an inch off the length of pull the Stoke features an industry-leading 12.25” length of pull. Ranking among the shortest in the bolt-action centerfire market this achievement is the result of a comprehensive redesign that involves shortening the forend refining the grip and incorporating a negative comb angle to diminish felt recoil. Compact balanced and designed for size-specific needs the Stoke is not just a rifle; it’s a commitment to providing a better overall experience for shooters who deserve a firearm designed with their comfort and success in mind.
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on Bergara B-14 Stoke Compact Rifle 6.5 Creedmoor 4rd Magazine 20″ 5/8×24 Threaded Barrel Black by Bergara? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 043125017409 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | B14S902 |
| Action | Bolt Action |
| ATF Type | RIFLE |
| Barrel Finish | Graphite Black Cerakote |
| Barrel Length | 20" |
| Caliber/Gauge | 6.5mm Creedmoor |
| Capacity | 4 + 1 |
| Length | 50 |
| Model | B-14 Series |
| Package Height | 2.7 |
| Package Width | 8.9 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1-in-8" |
| Shipping Weight | 8.3 |
| Sights | No |
| Thread Pattern | 5/8"-24 |
| Youth Rifle | Yes |












