Bergara B-14 Timber .243 Win Rifle 4rd Magazine 22″ Barrel Monte Carlo Stock
Bergara B-14 Timber .243 Win Rifle 4rd Magazine 22″ Barrel Monte Carlo Stock
$1,149.99
2 in stock
Disclaimer: It is the customer’s responsibility to ensure that all orders comply with applicable local and federal regulations. Non-compliant orders are subject to a 30% restocking fee. We reserve the right to dispute any chargebacks related to such orders.
The B-14 Timber rifle features a Monte Carlo style walnut stock with a raised comb and cheek piece. As with the entire B-14 Series the Timber brings Bergara Barrel accuracy to a line of hunting rifles that is affordable to serious big-game hunters.
Specifications:
- Weight: 7.3 lbs
- Overall Length: 41.5”
- Barrel Length: 22”
- Magazine: Hinged floor plate
- Magazine Capacity: 4 standard
- Barrel Taper: No. 4
- Stock: Monte Carlo style walnut
- Scope Mount: Fits Remington 700 bases with 6-48 screws
- Bottom Metal: Standard with Floor plate. Convertible to detachable magazine (https://bergara.bpishopping.com/b14-short-action-conv-kit.html) *not compatible with AICS Bottom Metal.
- Caliber/Twist: .243 Win/1:10
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on Bergara B-14 Timber .243 Win Rifle 4rd Magazine 22″ Barrel Monte Carlo Stock by Bergara? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 043125016242 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | B14S003C |
| Action | Bolt Action |
| ATF Type | RIFLE |
| Barrel Length | 22" |
| Caliber/Gauge | .243 Winchester |
| Capacity | 4 + 1 |
| Length | 50 |
| Magazine Included | 1 x 4-Round |
| Model | B-14 Series |
| Package Height | 2.8 |
| Package Width | 7.7 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1-in-10" |
| Shipping Weight | 9.9 |
| Sights | No |
| Units per Box | 1 |
The B-14 Timber rifle features a Monte Carlo style walnut stock with a raised comb and cheek piece. As with the entire B-14 Series the Timber brings Bergara Barrel accuracy to a line of hunting rifles that is affordable to serious big-game hunters.
Specifications:
- Weight: 7.3 lbs
- Overall Length: 41.5”
- Barrel Length: 22”
- Magazine: Hinged floor plate
- Magazine Capacity: 4 standard
- Barrel Taper: No. 4
- Stock: Monte Carlo style walnut
- Scope Mount: Fits Remington 700 bases with 6-48 screws
- Bottom Metal: Standard with Floor plate. Convertible to detachable magazine (https://bergara.bpishopping.com/b14-short-action-conv-kit.html) *not compatible with AICS Bottom Metal.
- Caliber/Twist: .243 Win/1:10
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on Bergara B-14 Timber .243 Win Rifle 4rd Magazine 22″ Barrel Monte Carlo Stock by Bergara? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 043125016242 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | B14S003C |
| Action | Bolt Action |
| ATF Type | RIFLE |
| Barrel Length | 22" |
| Caliber/Gauge | .243 Winchester |
| Capacity | 4 + 1 |
| Length | 50 |
| Magazine Included | 1 x 4-Round |
| Model | B-14 Series |
| Package Height | 2.8 |
| Package Width | 7.7 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1-in-10" |
| Shipping Weight | 9.9 |
| Sights | No |
| Units per Box | 1 |












