Bergara Timber Left Handed Rifle .30-06 4rd Magazine 24″ Barrel Walnut
Bergara Timber Left Handed Rifle .30-06 4rd Magazine 24″ Barrel Walnut
$1,179.99
4 in stock
Disclaimer: It is the customer’s responsibility to ensure that all orders comply with applicable local and federal regulations. Non-compliant orders are subject to a 30% restocking fee. We reserve the right to dispute any chargebacks related to such orders.
The B-14 Timber rifle features a Monte Carlo style walnut stock with a raised comb and cheek piece. As with the entire B-14 Series the Timber brings Bergara Barrel accuracy to a line of hunting rifles that is affordable to serious big-game hunters. Built in Spain at Bergara's highly automated and efficient barrel factory this rifle delivers a level of quality and performance that is unmatched in its price range.
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on Bergara Timber Left Handed Rifle .30-06 4rd Magazine 24″ Barrel Walnut by Bergara? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 043125016730 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | B14L001L |
| Action | Bolt Action |
| ATF Type | RIFLE |
| Barrel Length | 24" |
| Caliber/Gauge | .30-06 Springfield |
| Capacity | 4 + 1 |
| Model | B-14 Series |
| Package Height | 3.0 |
| Package Width | 6.0 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1-in-10" |
| Safety | Manual Thumb |
| Shipping Weight | 9.85 |
| Sights | Drilled & Tapped |
The B-14 Timber rifle features a Monte Carlo style walnut stock with a raised comb and cheek piece. As with the entire B-14 Series the Timber brings Bergara Barrel accuracy to a line of hunting rifles that is affordable to serious big-game hunters. Built in Spain at Bergara's highly automated and efficient barrel factory this rifle delivers a level of quality and performance that is unmatched in its price range.
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on Bergara Timber Left Handed Rifle .30-06 4rd Magazine 24″ Barrel Walnut by Bergara? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 043125016730 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | B14L001L |
| Action | Bolt Action |
| ATF Type | RIFLE |
| Barrel Length | 24" |
| Caliber/Gauge | .30-06 Springfield |
| Capacity | 4 + 1 |
| Model | B-14 Series |
| Package Height | 3.0 |
| Package Width | 6.0 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1-in-10" |
| Safety | Manual Thumb |
| Shipping Weight | 9.85 |
| Sights | Drilled & Tapped |












