Browning 035841211 AB3 243 Win 4+1 22″ Matte Blued Threaded Sporter Barrel, Matte Blued Drilled & Tapped Steel Receiver, Fixed w/Textured Grip Panels Mossy Oak Bottomland Composite Stock
Browning 035841211 AB3 243 Win 4+1 22″ Matte Blued Threaded Sporter Barrel, Matte Blued Drilled & Tapped Steel Receiver, Fixed w/Textured Grip Panels Mossy Oak Bottomland Composite Stock
$719.99
5 in stock
Disclaimer: It is the customer’s responsibility to ensure that all orders comply with applicable local and federal regulations. Non-compliant orders are subject to a 30% restocking fee. We reserve the right to dispute any chargebacks related to such orders.
The AB3 bolt-action rifle has proven Browning accuracy, design and the looks. Featuring an OD Green composite stock; Tungsten Cerakote finish on the barreled action; free floating, sporter contour barrel w/thread M13 x.075; radial muzzle brake; top tang safety; bolt lock override button; larger hex-shaped bolt knob and an Inflex recoil pad.
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on Browning 035841211 AB3 243 Win 4+1 22″ Matte Blued Threaded Sporter Barrel, Matte Blued Drilled & Tapped Steel Receiver, Fixed w/Textured Grip Panels Mossy Oak Bottomland Composite Stock by Browning? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 023614864189 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | 035841211 |
| Action | Bolt Action |
| ATF Type | RIFLE |
| Barrel Length | 22" |
| Caliber/Gauge | .243 Winchester |
| Capacity | 4 + 1 |
| Length | 50 |
| Number of Magazines | 1 4 rd. |
| Package Height | 3.5 |
| Package Width | 7.2 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1-in-10" |
| Safety | Tang |
| Shipping Weight | 9.0 |
| Sights | No |
The AB3 bolt-action rifle has proven Browning accuracy, design and the looks. Featuring an OD Green composite stock; Tungsten Cerakote finish on the barreled action; free floating, sporter contour barrel w/thread M13 x.075; radial muzzle brake; top tang safety; bolt lock override button; larger hex-shaped bolt knob and an Inflex recoil pad.
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on Browning 035841211 AB3 243 Win 4+1 22″ Matte Blued Threaded Sporter Barrel, Matte Blued Drilled & Tapped Steel Receiver, Fixed w/Textured Grip Panels Mossy Oak Bottomland Composite Stock by Browning? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 023614864189 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | 035841211 |
| Action | Bolt Action |
| ATF Type | RIFLE |
| Barrel Length | 22" |
| Caliber/Gauge | .243 Winchester |
| Capacity | 4 + 1 |
| Length | 50 |
| Number of Magazines | 1 4 rd. |
| Package Height | 3.5 |
| Package Width | 7.2 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1-in-10" |
| Safety | Tang |
| Shipping Weight | 9.0 |
| Sights | No |












