Browning 036092229 X-Bolt 2 Hunter Full Size 300 Win Mag 3+1 26″ Matte Blued Threaded Sporter Barrel, Drilled & Tapped Stainless Steel Receiver, Fixed Gray Laminate Stock, Radial Muzzle Brake
Browning 036092229 X-Bolt 2 Hunter Full Size 300 Win Mag 3+1 26″ Matte Blued Threaded Sporter Barrel, Drilled & Tapped Stainless Steel Receiver, Fixed Gray Laminate Stock, Radial Muzzle Brake
$1,287.47
4 in stock
Disclaimer: It is the customer’s responsibility to ensure that all orders comply with applicable local and federal regulations. Non-compliant orders are subject to a 30% restocking fee. We reserve the right to dispute any chargebacks related to such orders.
Redefine Total Accuracy with the X-Bolt 2 Hunter Laminate, two-tone. This bolt-action rifle features a Hunter-style laminate stock; redesigned stainless steel receiver; spiral fluted bolt; threaded, sporter contour barrel with a non-reflective matte blued finish and X-Lock Scope Mounting System uses four screws per base for rock-solid attachment to the receiver. Includes radial muzzle brake.
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on Browning 036092229 X-Bolt 2 Hunter Full Size 300 Win Mag 3+1 26″ Matte Blued Threaded Sporter Barrel, Drilled & Tapped Stainless Steel Receiver, Fixed Gray Laminate Stock, Radial Muzzle Brake by Browning? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 023614866428 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | 036092229 |
| Action | Bolt Long Action |
| ATF Type | RIFLE |
| Barrel Length | 26" |
| Caliber/Gauge | .300 Winchester Magnum |
| Capacity | 3 + 1 |
| Length | 53.9000 |
| Number of Magazines | 1 3 rd. |
| Package Height | 3.5 |
| Package Width | 7.5 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1:10" |
| Safety | Tang |
| Shipping Weight | 9.25 |
| Sights | No |
Redefine Total Accuracy with the X-Bolt 2 Hunter Laminate, two-tone. This bolt-action rifle features a Hunter-style laminate stock; redesigned stainless steel receiver; spiral fluted bolt; threaded, sporter contour barrel with a non-reflective matte blued finish and X-Lock Scope Mounting System uses four screws per base for rock-solid attachment to the receiver. Includes radial muzzle brake.
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on Browning 036092229 X-Bolt 2 Hunter Full Size 300 Win Mag 3+1 26″ Matte Blued Threaded Sporter Barrel, Drilled & Tapped Stainless Steel Receiver, Fixed Gray Laminate Stock, Radial Muzzle Brake by Browning? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 023614866428 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | 036092229 |
| Action | Bolt Long Action |
| ATF Type | RIFLE |
| Barrel Length | 26" |
| Caliber/Gauge | .300 Winchester Magnum |
| Capacity | 3 + 1 |
| Length | 53.9000 |
| Number of Magazines | 1 3 rd. |
| Package Height | 3.5 |
| Package Width | 7.5 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1:10" |
| Safety | Tang |
| Shipping Weight | 9.25 |
| Sights | No |











