Canik HG6815N SFx Rival 9mm Luger 18+1 5″ Black Steel Barrel, Dark Side Ported/Serrated Steel Slide, Polymer Frame w/Beavertail & Picatinny Rail, Ambidextrous
Canik HG6815N SFx Rival 9mm Luger 18+1 5″ Black Steel Barrel, Dark Side Ported/Serrated Steel Slide, Polymer Frame w/Beavertail & Picatinny Rail, Ambidextrous
$629.99
18 in stock
Disclaimer: It is the customer’s responsibility to ensure that all orders comply with applicable local and federal regulations. Non-compliant orders are subject to a 30% restocking fee. We reserve the right to dispute any chargebacks related to such orders.
The Canik SFx Rival can compete in IDPA, IPSC and USPSA without restrictions. The Rival Features adjustable fiber optic sights; a lightened 90 degree diamond cut aluminum flat trigger, reversible magazine release, ambidextrous slide release, aggressively serrated and ported slide, 1913 Picatinny rail, external mag-well, 3 grip backstrap sizes, double undercut trigger guard, ergonomically beavertail, aggressive grip texturing and a complete modular setup. Includes hard case, two standard capacity magazines, additional Fiber Optic, mag loader, external mag-well, 3 mag release extensions, 3 backstraps, two optics bases, 5 Optic Plates for Rival, custom holster, Canik punch and toolkit, cleaning kit, gun lock and manual.
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on Canik HG6815N SFx Rival 9mm Luger 18+1 5″ Black Steel Barrel, Dark Side Ported/Serrated Steel Slide, Polymer Frame w/Beavertail & Picatinny Rail, Ambidextrous by CANIK? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 787450774643 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | HG6815-N |
| Action | Striker Fired |
| ATF Type | Pistol |
| Barrel Length | 5" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 18 + 1 |
| Length | 8.3 |
| Magazine Included | Yes |
| Model | SFX Rival |
| Number of Magazines | 2 18rd. |
| Package Height | 3.1 |
| Package Width | 8.8 |
| Product Type | Semi-Auto Pistol |
| Safety | Loaded Chamber Indicator |
| Shipping Weight | 4.6 |
| Sights | FS: Fiber Optic|RS: Adj. Targ. |
| Sights Type | Adjustable Sights |
| Slide Description | Aggressive Serrated Rival Ported Dark Side |
| State Restriction (IL) | NO SALE TO ILLINOIS PICA |
| State Restriction (OR) | NO SALE TO OREGON |
| State Restriction (RI) | NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND |
| State Restriction (WA) | NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON |
| Units per Box | 1 |
The Canik SFx Rival can compete in IDPA, IPSC and USPSA without restrictions. The Rival Features adjustable fiber optic sights; a lightened 90 degree diamond cut aluminum flat trigger, reversible magazine release, ambidextrous slide release, aggressively serrated and ported slide, 1913 Picatinny rail, external mag-well, 3 grip backstrap sizes, double undercut trigger guard, ergonomically beavertail, aggressive grip texturing and a complete modular setup. Includes hard case, two standard capacity magazines, additional Fiber Optic, mag loader, external mag-well, 3 mag release extensions, 3 backstraps, two optics bases, 5 Optic Plates for Rival, custom holster, Canik punch and toolkit, cleaning kit, gun lock and manual.
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on Canik HG6815N SFx Rival 9mm Luger 18+1 5″ Black Steel Barrel, Dark Side Ported/Serrated Steel Slide, Polymer Frame w/Beavertail & Picatinny Rail, Ambidextrous by CANIK? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 787450774643 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | HG6815-N |
| Action | Striker Fired |
| ATF Type | Pistol |
| Barrel Length | 5" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 18 + 1 |
| Length | 8.3 |
| Magazine Included | Yes |
| Model | SFX Rival |
| Number of Magazines | 2 18rd. |
| Package Height | 3.1 |
| Package Width | 8.8 |
| Product Type | Semi-Auto Pistol |
| Safety | Loaded Chamber Indicator |
| Shipping Weight | 4.6 |
| Sights | FS: Fiber Optic|RS: Adj. Targ. |
| Sights Type | Adjustable Sights |
| Slide Description | Aggressive Serrated Rival Ported Dark Side |
| State Restriction (IL) | NO SALE TO ILLINOIS PICA |
| State Restriction (OR) | NO SALE TO OREGON |
| State Restriction (RI) | NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND |
| State Restriction (WA) | NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON |
| Units per Box | 1 |











