Canik HG7885CABD-N Mete MC9LS *CA Compliant 9mm Luger 10+1 3.63″ Black Steel Barrel, Black Nitride Steel Serrated Slide, Flat Dark Earth Polymer Frame w/Picatinny Rail, Interchangeable Backstrap Grip
Canik HG7885CABD-N Mete MC9LS *CA Compliant 9mm Luger 10+1 3.63″ Black Steel Barrel, Black Nitride Steel Serrated Slide, Flat Dark Earth Polymer Frame w/Picatinny Rail, Interchangeable Backstrap Grip
$479.99
Out of stock
Disclaimer: It is the customer’s responsibility to ensure that all orders comply with applicable local and federal regulations. Non-compliant orders are subject to a 30% restocking fee. We reserve the right to dispute any chargebacks related to such orders.
Canik is proud to announce the transformation of its signature micro-compact pistol. The Canik Mete MC9LS CA compliant model features a 10rd capacity and an extended grip & surface area. Includes two magazines, mag loader, Canik punch & tool kit, cleaning brush & jag rod, three backstraps, gun lock, manual and storage case.
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on Canik HG7885CABD-N Mete MC9LS *CA Compliant 9mm Luger 10+1 3.63″ Black Steel Barrel, Black Nitride Steel Serrated Slide, Flat Dark Earth Polymer Frame w/Picatinny Rail, Interchangeable Backstrap Grip by CANIK? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 787450932852 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | HG7885CABD-N |
| Action | Striker Fired |
| ATF Type | Pistol |
| Barrel Length | 3.5" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 10 + 1 |
| Length | 11.7000 |
| Model | METE MC9LS |
| Number of Magazines | 2 10 rd. |
| Package Height | 2.4 |
| Package Width | 9.7 |
| Product Type | Semi-Auto Pistol |
| Safety | No Thumb Safety |
| Shipping Weight | 3.75 |
| Sights | 3-Dot White Sights |
| Sights Type | Fixed Sights |
| Slide Description | Serrated |
Canik is proud to announce the transformation of its signature micro-compact pistol. The Canik Mete MC9LS CA compliant model features a 10rd capacity and an extended grip & surface area. Includes two magazines, mag loader, Canik punch & tool kit, cleaning brush & jag rod, three backstraps, gun lock, manual and storage case.
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on Canik HG7885CABD-N Mete MC9LS *CA Compliant 9mm Luger 10+1 3.63″ Black Steel Barrel, Black Nitride Steel Serrated Slide, Flat Dark Earth Polymer Frame w/Picatinny Rail, Interchangeable Backstrap Grip by CANIK? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 787450932852 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | HG7885CABD-N |
| Action | Striker Fired |
| ATF Type | Pistol |
| Barrel Length | 3.5" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 10 + 1 |
| Length | 11.7000 |
| Model | METE MC9LS |
| Number of Magazines | 2 10 rd. |
| Package Height | 2.4 |
| Package Width | 9.7 |
| Product Type | Semi-Auto Pistol |
| Safety | No Thumb Safety |
| Shipping Weight | 3.75 |
| Sights | 3-Dot White Sights |
| Sights Type | Fixed Sights |
| Slide Description | Serrated |












