Carmel 5.56 Nato 16″ CHF Mlok 30rd
Carmel 5.56 Nato 16″ CHF Mlok 30rd
$1,288.99
47 in stock
Disclaimer: It is the customer’s responsibility to ensure that all orders comply with applicable local and federal regulations. Non-compliant orders are subject to a 30% restocking fee. We reserve the right to dispute any chargebacks related to such orders.
IWI US, MFG# CSR16, UPC: 818004021835, UOM: EA, Carmel Tactical Rifle, 5.56 NATO, 16″ Barrel, CHF, Mlok, 3 Position gas blakc, 30-rd, IWI, IWILG05, IWILGALL, LG05, LGALL, Case: 5
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on Carmel 5.56 Nato 16″ CHF Mlok 30rd by IWI - Israel Weapon Industries? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 818004021835 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | CSR16 |
| Action | Semi-Auto |
| ATF Type | MODERN SPORTING RIFLE |
| Barrel Length | 16" |
| Caliber/Gauge | .223 REM/5.56 NATO |
| Capacity | 30 |
| Length | 40.3000 |
| Model | Carmel |
| Number of Magazines | 1 30 rd. PMAG |
| Package Height | 4.4 |
| Package Width | 10.9 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1:8" |
| Safety | Ambidextrous |
| Shipping Weight | 10.8 |
| Sights | No |
| State Restriction (IL) | NO SALE TO ILLINOIS PICA |
| State Restriction (OR) | NO SALE TO OREGON |
| State Restriction (RI) | NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND |
| State Restriction (WA) | NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON |
| Units per Box | 1 |
IWI US, MFG# CSR16, UPC: 818004021835, UOM: EA, Carmel Tactical Rifle, 5.56 NATO, 16″ Barrel, CHF, Mlok, 3 Position gas blakc, 30-rd, IWI, IWILG05, IWILGALL, LG05, LGALL, Case: 5
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on Carmel 5.56 Nato 16″ CHF Mlok 30rd by IWI - Israel Weapon Industries? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 818004021835 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | CSR16 |
| Action | Semi-Auto |
| ATF Type | MODERN SPORTING RIFLE |
| Barrel Length | 16" |
| Caliber/Gauge | .223 REM/5.56 NATO |
| Capacity | 30 |
| Length | 40.3000 |
| Model | Carmel |
| Number of Magazines | 1 30 rd. PMAG |
| Package Height | 4.4 |
| Package Width | 10.9 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1:8" |
| Safety | Ambidextrous |
| Shipping Weight | 10.8 |
| Sights | No |
| State Restriction (IL) | NO SALE TO ILLINOIS PICA |
| State Restriction (OR) | NO SALE TO OREGON |
| State Restriction (RI) | NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND |
| State Restriction (WA) | NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON |
| Units per Box | 1 |












