CENTURY CANIK METE SFT PRO 9MM PISTOL 5″ 20RD
CENTURY CANIK METE SFT PRO 9MM PISTOL 5″ 20RD
$579.99
9 in stock
Disclaimer: It is the customer’s responsibility to ensure that all orders comply with applicable local and federal regulations. Non-compliant orders are subject to a 30% restocking fee. We reserve the right to dispute any chargebacks related to such orders.
CANIK TP9 METE SFx Striker Fired Semi-automatic Polymer Frame Pistol Full Size 9MM 5.2
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on CENTURY CANIK METE SFT PRO 9MM PISTOL 5″ 20RD by Century Arms? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 787450810969 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | HGP7156-N |
| Action | Semi Automatic |
| Barrel Length | 5" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 1 18RD 1 20RD |
| Model | METE SFT |
| Number of Magazines | 2 1-18 rd. and 1-20 rd. |
| Product Type | Striker Fired |
| Safety | Loaded Chamber Indicator |
| Shipping Weight | 4.65 |
| Sights | 3 Dot |
| Sights Type | 3-Dot |
| Slide Description | Optic Ready/Serrated |
| Units per Box | 1 |
| Length | 15.6000 |
| State Restriction (IL) | NO SALE TO ILLINOIS PICA |
| State Restriction (OR) | NO SALE TO OREGON |
| State Restriction (RI) | NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND |
| State Restriction (WA) | NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON |
| ATF Type | Pistol |
| Package Height | 3.1 |
| Package Width | 8.0 |
| Magazine Included | Yes |
CANIK TP9 METE SFx Striker Fired Semi-automatic Polymer Frame Pistol Full Size 9MM 5.2
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on CENTURY CANIK METE SFT PRO 9MM PISTOL 5″ 20RD by Century Arms? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 787450810969 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | HGP7156-N |
| Action | Semi Automatic |
| Barrel Length | 5" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 1 18RD 1 20RD |
| Model | METE SFT |
| Number of Magazines | 2 1-18 rd. and 1-20 rd. |
| Product Type | Striker Fired |
| Safety | Loaded Chamber Indicator |
| Shipping Weight | 4.65 |
| Sights | 3 Dot |
| Sights Type | 3-Dot |
| Slide Description | Optic Ready/Serrated |
| Units per Box | 1 |
| Length | 15.6000 |
| State Restriction (IL) | NO SALE TO ILLINOIS PICA |
| State Restriction (OR) | NO SALE TO OREGON |
| State Restriction (RI) | NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND |
| State Restriction (WA) | NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON |
| ATF Type | Pistol |
| Package Height | 3.1 |
| Package Width | 8.0 |
| Magazine Included | Yes |















