Chiappa Firearms 920422 Wildlands Takedown 1886 Full Size 45-70 Gov 4+1 16.50″ Matte Black Steel Threaded Barrel, Matte Black Picatinny Rail Steel Receiver, Fixed Black Textured Laminate Stock
Chiappa Firearms 920422 Wildlands Takedown 1886 Full Size 45-70 Gov 4+1 16.50″ Matte Black Steel Threaded Barrel, Matte Black Picatinny Rail Steel Receiver, Fixed Black Textured Laminate Stock
$1,627.03
4 in stock
Disclaimer: It is the customer’s responsibility to ensure that all orders comply with applicable local and federal regulations. Non-compliant orders are subject to a 30% restocking fee. We reserve the right to dispute any chargebacks related to such orders.
The Wildlands line of lever-action hunting rifles were brought to life with the modern hunter in mind. Hunters who find themselves in various environments and need a reliable rifle to forge ahead in harsh conditions.
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on Chiappa Firearms 920422 Wildlands Takedown 1886 Full Size 45-70 Gov 4+1 16.50″ Matte Black Steel Threaded Barrel, Matte Black Picatinny Rail Steel Receiver, Fixed Black Textured Laminate Stock by Chiappa Firearms? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 8053800943130 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | 920422 |
| Safety | Hammer |
| Sights | Fixed Fiber Optic Front/Skinner Rear |
| Rate of Twist | 1:18" |
| Capacity | 4 + 1 |
| Caliber/Gauge | .45-70 Government |
| Barrel Length | 16.50" |
| Action | Lever Action |
| Sights Type | Adjustable Sights |
| Product Type | Rifle |
| Shipping Weight | 10.45 |
| Package Width | 9.6 |
| Package Height | 2.4 |
| ATF Type | RIFLE |
The Wildlands line of lever-action hunting rifles were brought to life with the modern hunter in mind. Hunters who find themselves in various environments and need a reliable rifle to forge ahead in harsh conditions.
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on Chiappa Firearms 920422 Wildlands Takedown 1886 Full Size 45-70 Gov 4+1 16.50″ Matte Black Steel Threaded Barrel, Matte Black Picatinny Rail Steel Receiver, Fixed Black Textured Laminate Stock by Chiappa Firearms? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 8053800943130 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | 920422 |
| Safety | Hammer |
| Sights | Fixed Fiber Optic Front/Skinner Rear |
| Rate of Twist | 1:18" |
| Capacity | 4 + 1 |
| Caliber/Gauge | .45-70 Government |
| Barrel Length | 16.50" |
| Action | Lever Action |
| Sights Type | Adjustable Sights |
| Product Type | Rifle |
| Shipping Weight | 10.45 |
| Package Width | 9.6 |
| Package Height | 2.4 |
| ATF Type | RIFLE |











