Colt Mfg O9842CCU 1911 Commander Combat Unit 9mm Luger 4.25″ 9+1 Black PVD Black PVD Stainless Steel Slide Checkered & Scalloped Gray G10 Grip
Colt Mfg O9842CCU 1911 Commander Combat Unit 9mm Luger 4.25″ 9+1 Black PVD Black PVD Stainless Steel Slide Checkered & Scalloped Gray G10 Grip
$1,513.03
10 in stock
Disclaimer: It is the customer’s responsibility to ensure that all orders comply with applicable local and federal regulations. Non-compliant orders are subject to a 30% restocking fee. We reserve the right to dispute any chargebacks related to such orders.
The Colt Combat Unit design was guided by US Special Forces Trainers whose tactical expertise delivered a gun equipped to handle and shoot with the highest levels of control, accuracy and reliability. The pistol features a compact, anodized aluminum frame; Commander length slide for discreet carry; custom G10 grips and 25 LPI checkering provide steady traction; undercut trigger guard; upswept beavertail safety; front and rear angled slide serrations; extended magwell; Novak sights; Series 80 firing system and National Match barrel.
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on Colt Mfg O9842CCU 1911 Commander Combat Unit 9mm Luger 4.25″ 9+1 Black PVD Black PVD Stainless Steel Slide Checkered & Scalloped Gray G10 Grip by Colt? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 098289111968 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | O9842CCU |
| Action | Semi-Auto |
| ATF Type | Pistol |
| Barrel Finish | Stainless |
| Barrel Length | 4.25" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 9 |
| Magazine Included | 1 x 8-Round |
| Model | CCU Officers |
| Number of Magazines | 1 |
| Product Type | Semi-Auto Pistol |
| Safety | Ambidextrous Grip/Thumb |
| Shipping Weight | 4.05 |
| Sights | Novak Front & Rear |
| Sights Type | ADJUSTABLE |
| Slide Description | Serrated |
| State Restriction (CA) | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |
The Colt Combat Unit design was guided by US Special Forces Trainers whose tactical expertise delivered a gun equipped to handle and shoot with the highest levels of control, accuracy and reliability. The pistol features a compact, anodized aluminum frame; Commander length slide for discreet carry; custom G10 grips and 25 LPI checkering provide steady traction; undercut trigger guard; upswept beavertail safety; front and rear angled slide serrations; extended magwell; Novak sights; Series 80 firing system and National Match barrel.
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on Colt Mfg O9842CCU 1911 Commander Combat Unit 9mm Luger 4.25″ 9+1 Black PVD Black PVD Stainless Steel Slide Checkered & Scalloped Gray G10 Grip by Colt? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 098289111968 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | O9842CCU |
| Action | Semi-Auto |
| ATF Type | Pistol |
| Barrel Finish | Stainless |
| Barrel Length | 4.25" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 9 |
| Magazine Included | 1 x 8-Round |
| Model | CCU Officers |
| Number of Magazines | 1 |
| Product Type | Semi-Auto Pistol |
| Safety | Ambidextrous Grip/Thumb |
| Shipping Weight | 4.05 |
| Sights | Novak Front & Rear |
| Sights Type | ADJUSTABLE |
| Slide Description | Serrated |
| State Restriction (CA) | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |












