Colt Mfg LE6920OEM1 M4 Carbine 5.56 NATO 30+1 16.10″ Barrel w/Muzzle Brake, Black Metal Finish, A2 Front Sight, Black Polymer Grip
Colt Mfg LE6920OEM1 M4 Carbine 5.56 NATO 30+1 16.10″ Barrel w/Muzzle Brake, Black Metal Finish, A2 Front Sight, Black Polymer Grip
$1,022.20
4 in stock
Disclaimer: It is the customer’s responsibility to ensure that all orders comply with applicable local and federal regulations. Non-compliant orders are subject to a 30% restocking fee. We reserve the right to dispute any chargebacks related to such orders.
The Colt LE6920 features a 16.1″ chrome-lined barrel with a 1:7″ twist, an adjustable-post front sight. It has a matte black metal finish. This model has no furniture and is ready to customize with your drop-in handguard or rail system, buttstock, and rear buttstock, and rear sight optic.
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on Colt Mfg LE6920OEM1 M4 Carbine 5.56 NATO 30+1 16.10″ Barrel w/Muzzle Brake, Black Metal Finish, A2 Front Sight, Black Polymer Grip by Colt? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 098289020246 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | LE6920-OEM1 |
| Action | Semi-Auto |
| ATF Type | RIFLE |
| Barrel Finish | Black |
| Barrel Length | 16.1" |
| Caliber/Gauge | .223 REM/5.56 NATO |
| Capacity | 0 |
| Length | 32'' |
| Model | LE6920-OEM1 |
| Package Height | 3.0 |
| Package Width | 8.6 |
| Product Type | AR |
| Rate of Twist | 1:7" |
| Safety | Lever Action |
| Shipping Weight | 6.95 |
| Sights | A2 Front |
| State Restriction (CA) | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |
| State Restriction (IL) | NO SALE TO ILLINOIS PICA |
The Colt LE6920 features a 16.1″ chrome-lined barrel with a 1:7″ twist, an adjustable-post front sight. It has a matte black metal finish. This model has no furniture and is ready to customize with your drop-in handguard or rail system, buttstock, and rear buttstock, and rear sight optic.
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on Colt Mfg LE6920OEM1 M4 Carbine 5.56 NATO 30+1 16.10″ Barrel w/Muzzle Brake, Black Metal Finish, A2 Front Sight, Black Polymer Grip by Colt? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 098289020246 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | LE6920-OEM1 |
| Action | Semi-Auto |
| ATF Type | RIFLE |
| Barrel Finish | Black |
| Barrel Length | 16.1" |
| Caliber/Gauge | .223 REM/5.56 NATO |
| Capacity | 0 |
| Length | 32'' |
| Model | LE6920-OEM1 |
| Package Height | 3.0 |
| Package Width | 8.6 |
| Product Type | AR |
| Rate of Twist | 1:7" |
| Safety | Lever Action |
| Shipping Weight | 6.95 |
| Sights | A2 Front |
| State Restriction (CA) | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |
| State Restriction (IL) | NO SALE TO ILLINOIS PICA |












