COLT M4 CARBINE RIFLE LE 5.56MM 16.1″ MATTE BLACK
COLT M4 CARBINE RIFLE LE 5.56MM 16.1″ MATTE BLACK
$1,101.74
4 in stock
Disclaimer: It is the customer’s responsibility to ensure that all orders comply with applicable local and federal regulations. Non-compliant orders are subject to a 30% restocking fee. We reserve the right to dispute any chargebacks related to such orders.
Colt’s reliability, performance, and accuracy provide our Armed Forces the confidence required to accomplish any mission. Colt’s LE6920 series carbines share many features with their combat-proven brother, the Colt M4. It utilizes a chrome-lined barrel, an adjustable-post front sight with rear Magpul Gen2 Back-Up Sight (MBUS), and a 30-round Magpul PMAG. This model has no carry handle.
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on COLT M4 CARBINE RIFLE LE 5.56MM 16.1″ MATTE BLACK by Colt? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 098289019332 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | LE6920 |
| Action | Semi-Auto |
| Barrel Finish | Black |
| Barrel Length | 16.10" |
| Caliber/Gauge | .223 REM/5.56 NATO |
| Capacity | 30 + 1 |
| Number of Magazines | 1 / 30 rd. |
| Product Type | AR |
| Rate of Twist | 1:7" |
| Safety | Lever Action |
| Sights | Magpul Backup Flip Sight |
Colt’s reliability, performance, and accuracy provide our Armed Forces the confidence required to accomplish any mission. Colt’s LE6920 series carbines share many features with their combat-proven brother, the Colt M4. It utilizes a chrome-lined barrel, an adjustable-post front sight with rear Magpul Gen2 Back-Up Sight (MBUS), and a 30-round Magpul PMAG. This model has no carry handle.
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on COLT M4 CARBINE RIFLE LE 5.56MM 16.1″ MATTE BLACK by Colt? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 098289019332 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | LE6920 |
| Action | Semi-Auto |
| Barrel Finish | Black |
| Barrel Length | 16.10" |
| Caliber/Gauge | .223 REM/5.56 NATO |
| Capacity | 30 + 1 |
| Number of Magazines | 1 / 30 rd. |
| Product Type | AR |
| Rate of Twist | 1:7" |
| Safety | Lever Action |
| Sights | Magpul Backup Flip Sight |












