Colt Python 357 Handgun .357 Mag 6rd Capacity 2.5″ Barrel Matte Stainless with Black Hogue Grips
Colt Python 357 Handgun .357 Mag 6rd Capacity 2.5″ Barrel Matte Stainless with Black Hogue Grips
$1,313.63
12 in stock
Disclaimer: It is the customer’s responsibility to ensure that all orders comply with applicable local and federal regulations. Non-compliant orders are subject to a 30% restocking fee. We reserve the right to dispute any chargebacks related to such orders.
The Python is back! Building on Colt's Snake Gun legacy the legendary double-action revolver returns in stainless steel in a 6" barrel length! The 2021 Python features modern stainless steel alloys and a re-designed rear sight. Thirty percent more steel beneath the rear adjustable target sight gives you a stronger revolver and more robust shooting experience. A recessed target crown user-interchangeable front sight and Walnut grip with the iconic Colt medallion make this a gun you'll want to shoot AND show off. The Python is chambered in .357 Magnum and also accommodates .38 Special cartridges.
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on Colt Python 357 Handgun .357 Mag 6rd Capacity 2.5″ Barrel Matte Stainless with Black Hogue Grips by Colt? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 098289003539 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | PYTHONSM2RTS |
| Action | Double / Single Action |
| Barrel Finish | Stainless |
| Barrel Length | 2.50" |
| Caliber/Gauge | .38 Special |
| Capacity | 6 |
| Length | 15.1000 |
| Model | Python |
| Shipping Weight | 4.7 |
| Sights | Fiber Optic Front/Adj Rear |
| Sights Type | ADJUSTABLE |
| ATF Type | revolver |
| Package Height | 3.0 |
| Package Width | 9.0 |
| Product Type | Revolver |
| Rate of Twist | 1-in-14" |
| Magazine Included | 1 x 6-Round |
The Python is back! Building on Colt's Snake Gun legacy the legendary double-action revolver returns in stainless steel in a 6" barrel length! The 2021 Python features modern stainless steel alloys and a re-designed rear sight. Thirty percent more steel beneath the rear adjustable target sight gives you a stronger revolver and more robust shooting experience. A recessed target crown user-interchangeable front sight and Walnut grip with the iconic Colt medallion make this a gun you'll want to shoot AND show off. The Python is chambered in .357 Magnum and also accommodates .38 Special cartridges.
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on Colt Python 357 Handgun .357 Mag 6rd Capacity 2.5″ Barrel Matte Stainless with Black Hogue Grips by Colt? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 098289003539 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | PYTHONSM2RTS |
| Action | Double / Single Action |
| Barrel Finish | Stainless |
| Barrel Length | 2.50" |
| Caliber/Gauge | .38 Special |
| Capacity | 6 |
| Length | 15.1000 |
| Model | Python |
| Shipping Weight | 4.7 |
| Sights | Fiber Optic Front/Adj Rear |
| Sights Type | ADJUSTABLE |
| ATF Type | revolver |
| Package Height | 3.0 |
| Package Width | 9.0 |
| Product Type | Revolver |
| Rate of Twist | 1-in-14" |
| Magazine Included | 1 x 6-Round |











