CZ-USA 91194 75 D PCR Compact Frame 9mm Luger 14+1 3.75″ Black Steel Barrel, Black Steel Serrated Slide, Black Polycoat Aluminum Frame w/Beavertail, Black Rubber Grip, Right Hand
CZ-USA 91194 75 D PCR Compact Frame 9mm Luger 14+1 3.75″ Black Steel Barrel, Black Steel Serrated Slide, Black Polycoat Aluminum Frame w/Beavertail, Black Rubber Grip, Right Hand
$847.05
10 in stock
Disclaimer: It is the customer’s responsibility to ensure that all orders comply with applicable local and federal regulations. Non-compliant orders are subject to a 30% restocking fee. We reserve the right to dispute any chargebacks related to such orders.
The PCR stands for ‘Police Czech Republic,’ the group for whom the model was originally designed. Nearly identical in size to the CZ 75 Compact, it weighs in at a full 1/4 pound less due to its forged aluminum frame, making it more comfortable for everyday carry. Equipped with a decocking lever, the PCR is designed to be decocked before holstering. After decocking, the trigger safety is much like that of a double action revolver. There is a safety stop on the hammer as well as a firing pin block safety. It has snag-free, fixed 3-dot sights. Other features of the PCR include rubber grip panels, serrated front and back straps and a loaded chamber indicator.
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on CZ-USA 91194 75 D PCR Compact Frame 9mm Luger 14+1 3.75″ Black Steel Barrel, Black Steel Serrated Slide, Black Polycoat Aluminum Frame w/Beavertail, Black Rubber Grip, Right Hand by CZ-USA? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 806703911946 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | 91194 |
| Action | Double / Single Action |
| ATF Type | Pistol |
| Barrel Finish | Black |
| Barrel Length | 3.75" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 15 + 1 |
| Length | 7.24 |
| Magazine Included | 2 x 14-Round |
| Model | 75 |
| Number of Magazines | 2 15 rd. |
| Package Height | 2.6 |
| Package Width | 8.3 |
| Product Type | Semi-Auto Pistol |
| Safety | Decocker |
| Shipping Weight | 3.35 |
| Sights | Snag-Free Fixed 3-Dot |
| Sights Type | Fixed Sights |
| Slide Description | Inside Railed |
| State Restriction (OR) | NO SALE TO OREGON |
| State Restriction (RI) | NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND |
| State Restriction (WA) | NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON |
| Units per Box | 1 |
The PCR stands for ‘Police Czech Republic,’ the group for whom the model was originally designed. Nearly identical in size to the CZ 75 Compact, it weighs in at a full 1/4 pound less due to its forged aluminum frame, making it more comfortable for everyday carry. Equipped with a decocking lever, the PCR is designed to be decocked before holstering. After decocking, the trigger safety is much like that of a double action revolver. There is a safety stop on the hammer as well as a firing pin block safety. It has snag-free, fixed 3-dot sights. Other features of the PCR include rubber grip panels, serrated front and back straps and a loaded chamber indicator.
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on CZ-USA 91194 75 D PCR Compact Frame 9mm Luger 14+1 3.75″ Black Steel Barrel, Black Steel Serrated Slide, Black Polycoat Aluminum Frame w/Beavertail, Black Rubber Grip, Right Hand by CZ-USA? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 806703911946 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | 91194 |
| Action | Double / Single Action |
| ATF Type | Pistol |
| Barrel Finish | Black |
| Barrel Length | 3.75" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 15 + 1 |
| Length | 7.24 |
| Magazine Included | 2 x 14-Round |
| Model | 75 |
| Number of Magazines | 2 15 rd. |
| Package Height | 2.6 |
| Package Width | 8.3 |
| Product Type | Semi-Auto Pistol |
| Safety | Decocker |
| Shipping Weight | 3.35 |
| Sights | Snag-Free Fixed 3-Dot |
| Sights Type | Fixed Sights |
| Slide Description | Inside Railed |
| State Restriction (OR) | NO SALE TO OREGON |
| State Restriction (RI) | NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND |
| State Restriction (WA) | NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON |
| Units per Box | 1 |












