Diamondback DB1913K061 DB15 5.56 NATO 30+1 7″ Flat Dark Earth Cerakote Heavy Barrel 7075-T6 Aluminum Receiver 6″ M-LOK Handguard SBA3 Brace Magpul MOE Grip
Diamondback DB1913K061 DB15 5.56 NATO 30+1 7″ Flat Dark Earth Cerakote Heavy Barrel 7075-T6 Aluminum Receiver 6″ M-LOK Handguard SBA3 Brace Magpul MOE Grip
$752.08
Out of stock
Disclaimer: It is the customer’s responsibility to ensure that all orders comply with applicable local and federal regulations. Non-compliant orders are subject to a 30% restocking fee. We reserve the right to dispute any chargebacks related to such orders.
The Diamondback DB15 features a 7″ Chrome Moly Vanadium barrel with an A2 flash hider; pistol-length, Direct Impingement gas system; shot-peened, magnetic particle inspected Mil-Spec 8620 carrier; 6″ M-LOK handguard; SB tactical SBA3 brace; Magpul MOE grip and aluminum receivers. Includes 30rd Magpul Gen M2 PMAG.
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on Diamondback DB1913K061 DB15 5.56 NATO 30+1 7″ Flat Dark Earth Cerakote Heavy Barrel 7075-T6 Aluminum Receiver 6″ M-LOK Handguard SBA3 Brace Magpul MOE Grip by Diamondback Firearms? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 810035754355 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | DB1913K061 |
| Action | Semi-Auto |
| ATF Type | Pistol |
| Barrel Finish | Black Nitride |
| Barrel Length | 7" |
| Caliber/Gauge | .223 REM/5.56 NATO |
| Capacity | 30 |
| Length | 23 |
| Model | DB15 Carbon |
| Number of Magazines | 1 30rd. PMAG |
| Package Height | 3.6 |
| Package Width | 9.0 |
| Product Type | AR |
| Rate of Twist | 1:8" RH |
| Safety | Yes |
| Shipping Weight | 6.9 |
| Sights | No Sights |
| Thread Pattern | 5/8"x28 |
The Diamondback DB15 features a 7″ Chrome Moly Vanadium barrel with an A2 flash hider; pistol-length, Direct Impingement gas system; shot-peened, magnetic particle inspected Mil-Spec 8620 carrier; 6″ M-LOK handguard; SB tactical SBA3 brace; Magpul MOE grip and aluminum receivers. Includes 30rd Magpul Gen M2 PMAG.
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on Diamondback DB1913K061 DB15 5.56 NATO 30+1 7″ Flat Dark Earth Cerakote Heavy Barrel 7075-T6 Aluminum Receiver 6″ M-LOK Handguard SBA3 Brace Magpul MOE Grip by Diamondback Firearms? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 810035754355 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | DB1913K061 |
| Action | Semi-Auto |
| ATF Type | Pistol |
| Barrel Finish | Black Nitride |
| Barrel Length | 7" |
| Caliber/Gauge | .223 REM/5.56 NATO |
| Capacity | 30 |
| Length | 23 |
| Model | DB15 Carbon |
| Number of Magazines | 1 30rd. PMAG |
| Package Height | 3.6 |
| Package Width | 9.0 |
| Product Type | AR |
| Rate of Twist | 1:8" RH |
| Safety | Yes |
| Shipping Weight | 6.9 |
| Sights | No Sights |
| Thread Pattern | 5/8"x28 |











