Derya Firearms 10L.DY9.ISL.US DY9 Island Kit 9mm Luger 10+1 3.86″ Black Melonite Steel Barrel, Black Melonite Steel Optics Ready/Serrated Slide, Black Melonite Polymer Frame, RMR Footprint
Derya Firearms 10L.DY9.ISL.US DY9 Island Kit 9mm Luger 10+1 3.86″ Black Melonite Steel Barrel, Black Melonite Steel Optics Ready/Serrated Slide, Black Melonite Polymer Frame, RMR Footprint
$511.51
6 in stock
Disclaimer: It is the customer’s responsibility to ensure that all orders comply with applicable local and federal regulations. Non-compliant orders are subject to a 30% restocking fee. We reserve the right to dispute any chargebacks related to such orders.
The DY9 Island Kit was crafted for shooters who crave precision, control and performance. Perfect for home defense, range practice, or competitive shooting. Its iconic Island Barrel Design shifts mass to the barrel and integrates four top-mounted gas ports to dramatically reduce muzzle rise, delivering flatter recoil and faster, more accurate follow-up shots. Features fixed front sight; slide features an RMR cut and an ergonomic grip. Works with Magazines for STK100/200, Glock 17/19. Includes three magazines, ammo case w/soft case inside, guide rod, gun brush, Allen key, cleaning rod and four backstraps- sm, med, large and XL.
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on Derya Firearms 10L.DY9.ISL.US DY9 Island Kit 9mm Luger 10+1 3.86″ Black Melonite Steel Barrel, Black Melonite Steel Optics Ready/Serrated Slide, Black Melonite Polymer Frame, RMR Footprint by Derya Arms? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 850067243373 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | 10L.DY9.ISL.US |
| Action | Striker Fired |
| ATF Type | Pistol |
| Barrel Length | 3.86" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 10 + 1 |
| Number of Magazines | 3 10 rd. |
| Package Height | 7.2 |
| Package Width | 5.5 |
| Product Type | Semi-Auto Pistol |
| Rate of Twist | 1-in-16" |
| Safety | Firing Pin/Trigger Block |
| Shipping Weight | 3.06 |
| Sights | TruGlo Fiber Optic |
| Sights Type | Fixed Sights |
| Slide Description | Optic Ready/Serrated |
The DY9 Island Kit was crafted for shooters who crave precision, control and performance. Perfect for home defense, range practice, or competitive shooting. Its iconic Island Barrel Design shifts mass to the barrel and integrates four top-mounted gas ports to dramatically reduce muzzle rise, delivering flatter recoil and faster, more accurate follow-up shots. Features fixed front sight; slide features an RMR cut and an ergonomic grip. Works with Magazines for STK100/200, Glock 17/19. Includes three magazines, ammo case w/soft case inside, guide rod, gun brush, Allen key, cleaning rod and four backstraps- sm, med, large and XL.
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on Derya Firearms 10L.DY9.ISL.US DY9 Island Kit 9mm Luger 10+1 3.86″ Black Melonite Steel Barrel, Black Melonite Steel Optics Ready/Serrated Slide, Black Melonite Polymer Frame, RMR Footprint by Derya Arms? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 850067243373 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | 10L.DY9.ISL.US |
| Action | Striker Fired |
| ATF Type | Pistol |
| Barrel Length | 3.86" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 10 + 1 |
| Number of Magazines | 3 10 rd. |
| Package Height | 7.2 |
| Package Width | 5.5 |
| Product Type | Semi-Auto Pistol |
| Rate of Twist | 1-in-16" |
| Safety | Firing Pin/Trigger Block |
| Shipping Weight | 3.06 |
| Sights | TruGlo Fiber Optic |
| Sights Type | Fixed Sights |
| Slide Description | Optic Ready/Serrated |












