Derya Firearms 10LMELIK9TR Melik 9mm Luger 17+1 4.90″ Black Melonite Steel Barrel, Black Melonite Serrated Steel Slide, Black Aluminum Frame, Black Polymer Grip
Derya Firearms 10LMELIK9TR Melik 9mm Luger 17+1 4.90″ Black Melonite Steel Barrel, Black Melonite Serrated Steel Slide, Black Aluminum Frame, Black Polymer Grip
$417.92
17 in stock
Disclaimer: It is the customer’s responsibility to ensure that all orders comply with applicable local and federal regulations. Non-compliant orders are subject to a 30% restocking fee. We reserve the right to dispute any chargebacks related to such orders.
The Melik offers a double action design with a recoil delayed locking block system. Features an aluminum frame, 4140 steel slide and ambidextrous safety.
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on Derya Firearms 10LMELIK9TR Melik 9mm Luger 17+1 4.90″ Black Melonite Steel Barrel, Black Melonite Serrated Steel Slide, Black Aluminum Frame, Black Polymer Grip by Derya Arms? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 850067243083 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | 10L.MELIK9.TR |
| Action | Double / Single Action |
| ATF Type | Pistol |
| Barrel Length | 4.9" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 10 + 1 |
| Model | Melik |
| Number of Magazines | 1 10 rd. |
| Package Height | 2.7 |
| Package Width | 8.5 |
| Product Type | Semi-Auto Pistol |
| Rate of Twist | 1-in-16" |
| Safety | Decocker |
| Shipping Weight | 3.3 |
| Sights | Fixed Sights |
| Sights Type | Fixed Sights |
| Slide Description | Serrated |
The Melik offers a double action design with a recoil delayed locking block system. Features an aluminum frame, 4140 steel slide and ambidextrous safety.
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on Derya Firearms 10LMELIK9TR Melik 9mm Luger 17+1 4.90″ Black Melonite Steel Barrel, Black Melonite Serrated Steel Slide, Black Aluminum Frame, Black Polymer Grip by Derya Arms? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 850067243083 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | 10L.MELIK9.TR |
| Action | Double / Single Action |
| ATF Type | Pistol |
| Barrel Length | 4.9" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 10 + 1 |
| Model | Melik |
| Number of Magazines | 1 10 rd. |
| Package Height | 2.7 |
| Package Width | 8.5 |
| Product Type | Semi-Auto Pistol |
| Rate of Twist | 1-in-16" |
| Safety | Decocker |
| Shipping Weight | 3.3 |
| Sights | Fixed Sights |
| Sights Type | Fixed Sights |
| Slide Description | Serrated |












