Diamondback DB1916B001 DB15 300 AAC 30+1 10″ Black Hard Coat Anodized Heavy Barrel 9″ M-LOK Handguard 7075-T6 Aluminum SBA3 Brace Magpul MOE Grip
Diamondback DB1916B001 DB15 300 AAC 30+1 10″ Black Hard Coat Anodized Heavy Barrel 9″ M-LOK Handguard 7075-T6 Aluminum SBA3 Brace Magpul MOE Grip
$700.72
Out of stock
Disclaimer: It is the customer’s responsibility to ensure that all orders comply with applicable local and federal regulations. Non-compliant orders are subject to a 30% restocking fee. We reserve the right to dispute any chargebacks related to such orders.
The Diamondback DB15 features a 10″ Chrome Moly Vanadium barrel with an A2 flash hider; pistol-length, Direct Impingement gas system; shot-peened, magnetic particle inspected Mil-Spec 8620 carrier; 9″ M-LOK handguard; SB tactical SBA3 brace; Magpul MOE grip and aluminum receivers. Includes 30rd Magpul Gen3 PMAG.
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on Diamondback DB1916B001 DB15 300 AAC 30+1 10″ Black Hard Coat Anodized Heavy Barrel 9″ M-LOK Handguard 7075-T6 Aluminum SBA3 Brace Magpul MOE Grip by Diamondback Firearms? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 810035754393 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | DB1916B001 |
| Action | Semi-Auto |
| ATF Type | Pistol |
| Barrel Finish | Black Hard Coat Anodized |
| Barrel Length | 10" |
| Caliber/Gauge | .300 AAC Blackout |
| Capacity | 30 |
| Length | 26 |
| Model | DB15 Carbon |
| Number of Magazines | 1 30rd. PMAG |
| Package Height | 3.7 |
| Package Width | 9.0 |
| Product Type | AR |
| Rate of Twist | 1:8" RH |
| Safety | Yes |
| Shipping Weight | 7.2 |
| Sights | No Sights |
| Thread Pattern | 5/8"x28 |
The Diamondback DB15 features a 10″ Chrome Moly Vanadium barrel with an A2 flash hider; pistol-length, Direct Impingement gas system; shot-peened, magnetic particle inspected Mil-Spec 8620 carrier; 9″ M-LOK handguard; SB tactical SBA3 brace; Magpul MOE grip and aluminum receivers. Includes 30rd Magpul Gen3 PMAG.
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on Diamondback DB1916B001 DB15 300 AAC 30+1 10″ Black Hard Coat Anodized Heavy Barrel 9″ M-LOK Handguard 7075-T6 Aluminum SBA3 Brace Magpul MOE Grip by Diamondback Firearms? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 810035754393 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | DB1916B001 |
| Action | Semi-Auto |
| ATF Type | Pistol |
| Barrel Finish | Black Hard Coat Anodized |
| Barrel Length | 10" |
| Caliber/Gauge | .300 AAC Blackout |
| Capacity | 30 |
| Length | 26 |
| Model | DB15 Carbon |
| Number of Magazines | 1 30rd. PMAG |
| Package Height | 3.7 |
| Package Width | 9.0 |
| Product Type | AR |
| Rate of Twist | 1:8" RH |
| Safety | Yes |
| Shipping Weight | 7.2 |
| Sights | No Sights |
| Thread Pattern | 5/8"x28 |












