Eotech HHSVI HHS VI EXPS & G43 Magnifier Matte Black 1x/3x 1.20″ x 0.85″ 1 MOA Red Dot/68 MOA Ring
Eotech HHSVI HHS VI EXPS & G43 Magnifier Matte Black 1x/3x 1.20″ x 0.85″ 1 MOA Red Dot/68 MOA Ring
$1,339.00
8 in stock
Disclaimer: It is the customer’s responsibility to ensure that all orders comply with applicable local and federal regulations. Non-compliant orders are subject to a 30% restocking fee. We reserve the right to dispute any chargebacks related to such orders.
Regardless of the scenario, the Holographic Hybrid Sight VI (HHSVI), featuring an EXPS3-2 with a G43 magnifier can provide accurate shooting at any distance. The night-vision compatible EXPS and compact G43 3X magnifier require very little rail space but provide significant shooting advantages. Includes CR123 battery, protective case and Switch-to-Side mounting system.
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on Eotech HHSVI HHS VI EXPS & G43 Magnifier Matte Black 1x/3x 1.20″ x 0.85″ 1 MOA Red Dot/68 MOA Ring by EOTech? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 672294600879 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | HHSVI |
| Adjustment Size | 0.50 MOA |
| Dot Size | 1 MOA/68 MOA |
| Eye Relief | Unlimited/2.50" |
| Length | 6.90" |
| Magnification | 1x/3x |
| MOA | 0.5 MOA |
| Model | HHS V |
| Mount | Picatinny |
| Mount Type | MIL-STD 1913 RAIL |
| Optic Coating | Anti-Reflection |
| Package Height | 3.1 |
| Package Width | 8.3 |
| Power | 1X |
| Product Type | Accessory-Lasers and Sights |
| Reticle | 1 MOA Red Dot/68 MOA Ring |
| Shipping Weight | 2.2 |
| Sights Type | Holographic |
| State Restriction (Guam) | NO SALE TO GUAM |
| State Restriction (PR) | NO SALE TO PUERTO RICO |
| State Restriction (VI) | NO SALE TO VIRGIN ISLANDS |
Regardless of the scenario, the Holographic Hybrid Sight VI (HHSVI), featuring an EXPS3-2 with a G43 magnifier can provide accurate shooting at any distance. The night-vision compatible EXPS and compact G43 3X magnifier require very little rail space but provide significant shooting advantages. Includes CR123 battery, protective case and Switch-to-Side mounting system.
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on Eotech HHSVI HHS VI EXPS & G43 Magnifier Matte Black 1x/3x 1.20″ x 0.85″ 1 MOA Red Dot/68 MOA Ring by EOTech? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 672294600879 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | HHSVI |
| Adjustment Size | 0.50 MOA |
| Dot Size | 1 MOA/68 MOA |
| Eye Relief | Unlimited/2.50" |
| Length | 6.90" |
| Magnification | 1x/3x |
| MOA | 0.5 MOA |
| Model | HHS V |
| Mount | Picatinny |
| Mount Type | MIL-STD 1913 RAIL |
| Optic Coating | Anti-Reflection |
| Package Height | 3.1 |
| Package Width | 8.3 |
| Power | 1X |
| Product Type | Accessory-Lasers and Sights |
| Reticle | 1 MOA Red Dot/68 MOA Ring |
| Shipping Weight | 2.2 |
| Sights Type | Holographic |
| State Restriction (Guam) | NO SALE TO GUAM |
| State Restriction (PR) | NO SALE TO PUERTO RICO |
| State Restriction (VI) | NO SALE TO VIRGIN ISLANDS |












