Eotech XPS2OGRN XPS Matte Black 1 x 1.20″ x 0.85″ 1 MOA Green Dot/68 MOA Ring
Eotech XPS2OGRN XPS Matte Black 1 x 1.20″ x 0.85″ 1 MOA Green Dot/68 MOA Ring
$765.00
58 in stock
Disclaimer: It is the customer’s responsibility to ensure that all orders comply with applicable local and federal regulations. Non-compliant orders are subject to a 30% restocking fee. We reserve the right to dispute any chargebacks related to such orders.
Reach your speed-to-target potential using our superlight XPS2 with green reticle technology. Proven 5X easier to see than red in daytime, our green reticle delivers faster target acquisition. The XPS2 is the shortest and lightest holographic weapon sight available without night vision. The single battery configuration allows more rail space, leaving more room for rear iron sights or magnification. It has 20 brightness settings and a scrolling feature and it is submersible to 3 meters. XPS has a locking quick detach lever and 1 MOA Green Dot Reticle within a 68 MOA Green Circle, easily adjustable rear buttons. Features Auto Shut Down at 8 hours.
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on Eotech XPS2OGRN XPS Matte Black 1 x 1.20″ x 0.85″ 1 MOA Green Dot/68 MOA Ring by EOTech? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 672294600626 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | XPS2OGRN |
| Adjustment Size | 0.50 MOA |
| Dot Size | 1 MOA/68 MOA |
| Eye Relief | Unlimited |
| Length | 3.80" |
| Magnification | 1x |
| Model | XPS2 |
| Mount Type | 1" WEAVER OR MIL-STD 1913 RAIL |
| Optic Coating | Anti-Reflection |
| Package Height | 3.5 |
| Package Width | 6.6 |
| Power | 1X |
| Product Type | Accessory-Lasers and Sights |
| Reticle | 1 MOA Green Dot/68 MOA Ring |
| Shipping Weight | 1.15 |
| Sights Type | Holographic |
| State Restriction (Guam) | NO SALE TO GUAM |
| State Restriction (PR) | NO SALE TO PUERTO RICO |
| State Restriction (VI) | NO SALE TO VIRGIN ISLANDS |
| Units per Box | 1 |
Reach your speed-to-target potential using our superlight XPS2 with green reticle technology. Proven 5X easier to see than red in daytime, our green reticle delivers faster target acquisition. The XPS2 is the shortest and lightest holographic weapon sight available without night vision. The single battery configuration allows more rail space, leaving more room for rear iron sights or magnification. It has 20 brightness settings and a scrolling feature and it is submersible to 3 meters. XPS has a locking quick detach lever and 1 MOA Green Dot Reticle within a 68 MOA Green Circle, easily adjustable rear buttons. Features Auto Shut Down at 8 hours.
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on Eotech XPS2OGRN XPS Matte Black 1 x 1.20″ x 0.85″ 1 MOA Green Dot/68 MOA Ring by EOTech? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 672294600626 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | XPS2OGRN |
| Adjustment Size | 0.50 MOA |
| Dot Size | 1 MOA/68 MOA |
| Eye Relief | Unlimited |
| Length | 3.80" |
| Magnification | 1x |
| Model | XPS2 |
| Mount Type | 1" WEAVER OR MIL-STD 1913 RAIL |
| Optic Coating | Anti-Reflection |
| Package Height | 3.5 |
| Package Width | 6.6 |
| Power | 1X |
| Product Type | Accessory-Lasers and Sights |
| Reticle | 1 MOA Green Dot/68 MOA Ring |
| Shipping Weight | 1.15 |
| Sights Type | Holographic |
| State Restriction (Guam) | NO SALE TO GUAM |
| State Restriction (PR) | NO SALE TO PUERTO RICO |
| State Restriction (VI) | NO SALE TO VIRGIN ISLANDS |
| Units per Box | 1 |












