Eotech VDU16FFSR2G Vudu FFP Black Hardcoat Anodized 1-6x 24mm 30mm Tube Illuminated Green SR2-MOA Reticle Features Throw Lever
Eotech VDU16FFSR2G Vudu FFP Black Hardcoat Anodized 1-6x 24mm 30mm Tube Illuminated Green SR2-MOA Reticle Features Throw Lever
$1,395.00
4 in stock
Disclaimer: It is the customer’s responsibility to ensure that all orders comply with applicable local and federal regulations. Non-compliant orders are subject to a 30% restocking fee. We reserve the right to dispute any chargebacks related to such orders.
This is an optic that feels at home on the AR platform or on a bolt action rifle. The EOTECH Speed Ring reticle allows for fast target engagement at low power, but at higher power provides the resolution and accuracy required to tackle longer shots. The Vudu 1-6X is the perfect solution for short- to medium-range applications. Includes manual, throw lever, lens cleaning cloth and battery.
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on Eotech VDU16FFSR2G Vudu FFP Black Hardcoat Anodized 1-6x 24mm 30mm Tube Illuminated Green SR2-MOA Reticle Features Throw Lever by EOTech? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 672294110224 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | VDU16FFSR2G |
| Adjustable Parallax | No |
| Eye Relief | 3.23" – 3.94" |
| Length | 10.63" |
| Magnification | 1-6x |
| Package Height | 4.0 |
| Package Width | 5.0 |
| Power | 1-6 |
| Product Type | Accessory-Scopes |
| Reticle | Illuminated Green SR2 MOA |
| Shipping Weight | 2.05 |
| State Restriction (Guam) | NO SALE TO GUAM |
| State Restriction (PR) | NO SALE TO PUERTO RICO |
| State Restriction (VI) | NO SALE TO VIRGIN ISLANDS |
This is an optic that feels at home on the AR platform or on a bolt action rifle. The EOTECH Speed Ring reticle allows for fast target engagement at low power, but at higher power provides the resolution and accuracy required to tackle longer shots. The Vudu 1-6X is the perfect solution for short- to medium-range applications. Includes manual, throw lever, lens cleaning cloth and battery.
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on Eotech VDU16FFSR2G Vudu FFP Black Hardcoat Anodized 1-6x 24mm 30mm Tube Illuminated Green SR2-MOA Reticle Features Throw Lever by EOTech? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 672294110224 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | VDU16FFSR2G |
| Adjustable Parallax | No |
| Eye Relief | 3.23" – 3.94" |
| Length | 10.63" |
| Magnification | 1-6x |
| Package Height | 4.0 |
| Package Width | 5.0 |
| Power | 1-6 |
| Product Type | Accessory-Scopes |
| Reticle | Illuminated Green SR2 MOA |
| Shipping Weight | 2.05 |
| State Restriction (Guam) | NO SALE TO GUAM |
| State Restriction (PR) | NO SALE TO PUERTO RICO |
| State Restriction (VI) | NO SALE TO VIRGIN ISLANDS |












