Federal F130RS Power-Shok 12Gauge 2.75″ 1 1/4oz Rifled SlugShot 5 Per Box/50 Case
Federal F130RS Power-Shok 12Gauge 2.75″ 1 1/4oz Rifled SlugShot 5 Per Box/50 Case
$11.65
979 in stock
Disclaimer: It is the customer’s responsibility to ensure that all orders comply with applicable local and federal regulations. Non-compliant orders are subject to a 30% restocking fee. We reserve the right to dispute any chargebacks related to such orders.
Federal’s Power-Shok slug provides accuracy and power. They are designed for smooth bore barrels and its soft led slug delivers good expansion.
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on Federal F130RS Power-Shok 12Gauge 2.75″ 1 1/4oz Rifled SlugShot 5 Per Box/50 Case by Federal Ammunition? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 029465009946 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | F130RS |
| Caliber/Gauge | 12 Gauge |
| Length | 2.75" |
| Model | PowerShok |
| Product Type | Rifled Slug |
| Shipping Weight | 0.5938 |
| Shot Size | Rifled Slug |
| Shot Weight | 1 1/4 oz |
| Units per Box | 5 |
| Cost per Round | 2.33 |
Federal’s Power-Shok slug provides accuracy and power. They are designed for smooth bore barrels and its soft led slug delivers good expansion.
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on Federal F130RS Power-Shok 12Gauge 2.75″ 1 1/4oz Rifled SlugShot 5 Per Box/50 Case by Federal Ammunition? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 029465009946 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | F130RS |
| Caliber/Gauge | 12 Gauge |
| Length | 2.75" |
| Model | PowerShok |
| Product Type | Rifled Slug |
| Shipping Weight | 0.5938 |
| Shot Size | Rifled Slug |
| Shot Weight | 1 1/4 oz |
| Units per Box | 5 |
| Cost per Round | 2.33 |












