FN 509M Tactical Bundle Handgun 9mm Luger 15rd (1) & 24rd (4) Magazines 4.5″ Threaded Barrel Black Optics Ready
FN 509M Tactical Bundle Handgun 9mm Luger 15rd (1) & 24rd (4) Magazines 4.5″ Threaded Barrel Black Optics Ready
$784.00
11 in stock
Disclaimer: It is the customer’s responsibility to ensure that all orders comply with applicable local and federal regulations. Non-compliant orders are subject to a 30% restocking fee. We reserve the right to dispute any chargebacks related to such orders.
Building on the success of FN’s Tactical pistol family meet the all-new FN 509 Midsize Tactical.
Perfectly suited for concealed carry home defense and duty use the multi-role FN 509 Midsize Tactical is red dot and suppressor-ready and offers a full-hand 15-round grip frame with the added option of a 24-round magazine for higher round-count training sessions.
The perfectly balanced proportions are optimized for shootability and fast sight acquisition over smaller pistols giving the user a “just-right” recoil impulse that provides superior control and accuracy at speed. The smooth trigger has a clean break at around 5lbs.
For the tactical shooter seeking the perfect balance of capacity and concealability who values quality and versatility look no further than the FN 509 Midsize Tactical.
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on FN 509M Tactical Bundle Handgun 9mm Luger 15rd (1) & 24rd (4) Magazines 4.5″ Threaded Barrel Black Optics Ready by FN America / FN Herstal? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 845737017415 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | 66-101711 |
| Action | Semi-Auto |
| ATF Type | Pistol |
| Barrel Length | 4.5" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 24 |
| Length | 12.1000 |
| Model | FN509M |
| Number of Magazines | 5 |
| Package Height | 3.2 |
| Package Width | 11.2 |
| Product Type | Striker Fired |
| Safety | Non-Manual Safety |
| Shipping Weight | 4.6 |
| Sights | Suppressor-Height 3-Dot NS |
| Sights Type | Night Sights |
| State Restriction (CA) | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |
| State Restriction (IL) | NO SALE TO ILLINOIS PICA |
| State Restriction (OR) | NO SALE TO OREGON |
| State Restriction (RI) | NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND |
| State Restriction (WA) | NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON |
Building on the success of FN’s Tactical pistol family meet the all-new FN 509 Midsize Tactical.
Perfectly suited for concealed carry home defense and duty use the multi-role FN 509 Midsize Tactical is red dot and suppressor-ready and offers a full-hand 15-round grip frame with the added option of a 24-round magazine for higher round-count training sessions.
The perfectly balanced proportions are optimized for shootability and fast sight acquisition over smaller pistols giving the user a “just-right” recoil impulse that provides superior control and accuracy at speed. The smooth trigger has a clean break at around 5lbs.
For the tactical shooter seeking the perfect balance of capacity and concealability who values quality and versatility look no further than the FN 509 Midsize Tactical.
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on FN 509M Tactical Bundle Handgun 9mm Luger 15rd (1) & 24rd (4) Magazines 4.5″ Threaded Barrel Black Optics Ready by FN America / FN Herstal? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 845737017415 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | 66-101711 |
| Action | Semi-Auto |
| ATF Type | Pistol |
| Barrel Length | 4.5" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 24 |
| Length | 12.1000 |
| Model | FN509M |
| Number of Magazines | 5 |
| Package Height | 3.2 |
| Package Width | 11.2 |
| Product Type | Striker Fired |
| Safety | Non-Manual Safety |
| Shipping Weight | 4.6 |
| Sights | Suppressor-Height 3-Dot NS |
| Sights Type | Night Sights |
| State Restriction (CA) | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |
| State Restriction (IL) | NO SALE TO ILLINOIS PICA |
| State Restriction (OR) | NO SALE TO OREGON |
| State Restriction (RI) | NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND |
| State Restriction (WA) | NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON |












