FN 545 TACTICAL 45ACP 4.71″ FDE NS 1-15RD 1-18RD MAGS
FN 545 TACTICAL 45ACP 4.71″ FDE NS 1-15RD 1-18RD MAGS
$999.00
Out of stock
Disclaimer: It is the customer’s responsibility to ensure that all orders comply with applicable local and federal regulations. Non-compliant orders are subject to a 30% restocking fee. We reserve the right to dispute any chargebacks related to such orders.
| UPC | 845737015688 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | 66-101384 |
| Action | Semi-Auto |
| ATF Type | Pistol |
| Barrel Finish | Black |
| Barrel Length | 4.71" |
| Caliber/Gauge | .45 ACP |
| Capacity | 18 |
| Length | 12 |
| Model | FN 545T |
| Number of Magazines | 2 1-15 rd. and 1-18 rd. |
| Package Height | 3.3 |
| Package Width | 11.1 |
| Product Type | Striker Fired |
| Rate of Twist | 1-in-16" |
| Safety | Ambidextrous Slide |
| Shipping Weight | 4.25 |
| Sights | Suppressor Height Night Sights |
| Sights Type | Dovetail |
| Slide Description | Optic Cut/Serrated |
| State Restriction (CA) | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |
| State Restriction (IL) | NO SALE TO ILLINOIS PICA |
| State Restriction (RI) | NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND |
| State Restriction (WA) | NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON |
| Thread Pattern | .578″x28 |
| UPC | 845737015688 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | 66-101384 |
| Action | Semi-Auto |
| ATF Type | Pistol |
| Barrel Finish | Black |
| Barrel Length | 4.71" |
| Caliber/Gauge | .45 ACP |
| Capacity | 18 |
| Length | 12 |
| Model | FN 545T |
| Number of Magazines | 2 1-15 rd. and 1-18 rd. |
| Package Height | 3.3 |
| Package Width | 11.1 |
| Product Type | Striker Fired |
| Rate of Twist | 1-in-16" |
| Safety | Ambidextrous Slide |
| Shipping Weight | 4.25 |
| Sights | Suppressor Height Night Sights |
| Sights Type | Dovetail |
| Slide Description | Optic Cut/Serrated |
| State Restriction (CA) | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |
| State Restriction (IL) | NO SALE TO ILLINOIS PICA |
| State Restriction (RI) | NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND |
| State Restriction (WA) | NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON |
| Thread Pattern | .578″x28 |











