FN 66101715 509 CC Edge XL 9mm Luger 10+1
FN 66101715 509 CC Edge XL 9mm Luger 10+1
$1,074.00
4 in stock
Disclaimer: It is the customer’s responsibility to ensure that all orders comply with applicable local and federal regulations. Non-compliant orders are subject to a 30% restocking fee. We reserve the right to dispute any chargebacks related to such orders.
Demonstrating the modularity of the FN 509 platform, the FN 509 CC Edge XL combines the best of the FN 509 Edge series for a high-performance pistol designed for speed, accuracy and control. Featuring the CC Edge slide with quick-detach compensator designed to reduce muzzle rise up to 25% and the full sized LS Edge frame with improved texturing for secure grip, the FN 509 CC Edge XL delivers an extremely flat shooting experience with significant recoil reduction for faster sight picture recovery, improving speed to target, accuracy and overall control of the pistol. Compatible with 24rd FN 509 magazines with appropriate grip sleeve. Includes ballistic case, four MRD mounting plates, two interchangeable backstraps, three 10rd magazines, owner’s manual and gun lock.
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on FN 66101715 509 CC Edge XL 9mm Luger 10+1 by FN America / FN Herstal? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 845737017613 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | 66101715 |
| Action | Double Action Only |
| ATF Type | Pistol |
| Barrel Length | 4.20" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 10 + 1 |
| Length | 7.5 |
| Number of Magazines | 3 10 rd. |
| Package Height | 3.3 |
| Package Width | 11.3 |
| Product Type | Semi-Auto Pistol |
| Rate of Twist | 1-in-10" |
| Safety | No Manual |
| Shipping Weight | 4.25 |
| Sights | Suppressor Height F/O Sights |
| Sights Type | Fixed Sights |
| Slide Description | Lightening Cut/Optic Cut/Serrated |
Demonstrating the modularity of the FN 509 platform, the FN 509 CC Edge XL combines the best of the FN 509 Edge series for a high-performance pistol designed for speed, accuracy and control. Featuring the CC Edge slide with quick-detach compensator designed to reduce muzzle rise up to 25% and the full sized LS Edge frame with improved texturing for secure grip, the FN 509 CC Edge XL delivers an extremely flat shooting experience with significant recoil reduction for faster sight picture recovery, improving speed to target, accuracy and overall control of the pistol. Compatible with 24rd FN 509 magazines with appropriate grip sleeve. Includes ballistic case, four MRD mounting plates, two interchangeable backstraps, three 10rd magazines, owner’s manual and gun lock.
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on FN 66101715 509 CC Edge XL 9mm Luger 10+1 by FN America / FN Herstal? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 845737017613 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | 66101715 |
| Action | Double Action Only |
| ATF Type | Pistol |
| Barrel Length | 4.20" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 10 + 1 |
| Length | 7.5 |
| Number of Magazines | 3 10 rd. |
| Package Height | 3.3 |
| Package Width | 11.3 |
| Product Type | Semi-Auto Pistol |
| Rate of Twist | 1-in-10" |
| Safety | No Manual |
| Shipping Weight | 4.25 |
| Sights | Suppressor Height F/O Sights |
| Sights Type | Fixed Sights |
| Slide Description | Lightening Cut/Optic Cut/Serrated |












