FN Five-SeveN MRD Handgun 5.7x28mm 20rd Magazines (2) 4.8″ Barrel Black Adj Sights
FN Five-SeveN MRD Handgun 5.7x28mm 20rd Magazines (2) 4.8″ Barrel Black Adj Sights
$999.00
18 in stock
Disclaimer: It is the customer’s responsibility to ensure that all orders comply with applicable local and federal regulations. Non-compliant orders are subject to a 30% restocking fee. We reserve the right to dispute any chargebacks related to such orders.
The FN Five-seveN MRD’s proprietary optics-mounting system consists of a series of plates that match your optic to the slide for a quick and seamless setup – simply remove the cover plate select the compatible optic plate and screw set that match your MRD and mount using the provided hardware. The system is compatible with most common optic footprints offering an unmatched variety of options.
New stippling and textures on the ergonomic frame as well as enhanced serrations on the slide trigger guard and safety selector enable superior grip and control in an already soft-recoiling pistol. The internal hammer and smooth trigger pull coupled with the long-lasting 4.8-inch cold hammer-forged barrel provide the ultimate package to achieve precision at distance.
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on FN Five-SeveN MRD Handgun 5.7x28mm 20rd Magazines (2) 4.8″ Barrel Black Adj Sights by FN America / FN Herstal? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 845737015046 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | 66-101274 |
| Action | Semi-Auto |
| ATF Type | Pistol |
| Barrel Length | 4.8" |
| Caliber/Gauge | 5.7 x 28 mm |
| Capacity | 2-20RD |
| Length | 12.0500 |
| Model | Five seveN |
| Number of Magazines | 2 |
| Package Height | 3.3 |
| Package Width | 11.0 |
| Product Type | Striker Fired |
| Rate of Twist | 1-in-9 |
| Safety | No Safety |
| Shipping Weight | 3.5 |
| Sights | Adj. Rear Combat Sight |
| Sights Type | ADJUSTABLE |
| Slide Description | Serrated Black Steel with Optic Cut |
| State Restriction (CA) | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |
| State Restriction (IL) | NO SALE TO ILLINOIS PICA |
| State Restriction (OR) | NO SALE TO OREGON |
| State Restriction (RI) | NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND |
| State Restriction (WA) | NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON |
| Units per Box | 1 |
The FN Five-seveN MRD’s proprietary optics-mounting system consists of a series of plates that match your optic to the slide for a quick and seamless setup – simply remove the cover plate select the compatible optic plate and screw set that match your MRD and mount using the provided hardware. The system is compatible with most common optic footprints offering an unmatched variety of options.
New stippling and textures on the ergonomic frame as well as enhanced serrations on the slide trigger guard and safety selector enable superior grip and control in an already soft-recoiling pistol. The internal hammer and smooth trigger pull coupled with the long-lasting 4.8-inch cold hammer-forged barrel provide the ultimate package to achieve precision at distance.
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on FN Five-SeveN MRD Handgun 5.7x28mm 20rd Magazines (2) 4.8″ Barrel Black Adj Sights by FN America / FN Herstal? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 845737015046 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | 66-101274 |
| Action | Semi-Auto |
| ATF Type | Pistol |
| Barrel Length | 4.8" |
| Caliber/Gauge | 5.7 x 28 mm |
| Capacity | 2-20RD |
| Length | 12.0500 |
| Model | Five seveN |
| Number of Magazines | 2 |
| Package Height | 3.3 |
| Package Width | 11.0 |
| Product Type | Striker Fired |
| Rate of Twist | 1-in-9 |
| Safety | No Safety |
| Shipping Weight | 3.5 |
| Sights | Adj. Rear Combat Sight |
| Sights Type | ADJUSTABLE |
| Slide Description | Serrated Black Steel with Optic Cut |
| State Restriction (CA) | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |
| State Restriction (IL) | NO SALE TO ILLINOIS PICA |
| State Restriction (OR) | NO SALE TO OREGON |
| State Restriction (RI) | NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND |
| State Restriction (WA) | NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON |
| Units per Box | 1 |












