Glenfield 52005 Model A Full Size 6.5 Creedmoor 4+1 20″ Matte Black Threaded Barrel, Matte Black Alloy Steel Receiver w/Picatinny Rail, Moss Green Splatter Fixed Synthetic Stock, Thread Protector
Glenfield 52005 Model A Full Size 6.5 Creedmoor 4+1 20″ Matte Black Threaded Barrel, Matte Black Alloy Steel Receiver w/Picatinny Rail, Moss Green Splatter Fixed Synthetic Stock, Thread Protector
$410.18
100 in stock
Disclaimer: It is the customer’s responsibility to ensure that all orders comply with applicable local and federal regulations. Non-compliant orders are subject to a 30% restocking fee. We reserve the right to dispute any chargebacks related to such orders.
The Glenfield Model A features an adjustable trigger that is user adjustable between 3 and 5 pounds; Moss Green Splatter synthetic stock; rubber buttpad; one-piece, three-lug bolt with 70 degree throw; factory installed Picatinny rail; threaded barrel thread protector and a tang safety. Includes one magazine and sling swivel studs.
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on Glenfield 52005 Model A Full Size 6.5 Creedmoor 4+1 20″ Matte Black Threaded Barrel, Matte Black Alloy Steel Receiver w/Picatinny Rail, Moss Green Splatter Fixed Synthetic Stock, Thread Protector by Glenfield? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 736676520053 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | 52005 |
| Action | Bolt Action |
| ATF Type | RIFLE |
| Barrel Length | 20" |
| Caliber/Gauge | 6.5mm Creedmoor |
| Capacity | 4 + 1 |
| Length | 46.6500 |
| Model | Model A |
| Number of Magazines | 1 4 rd. |
| Package Height | 3.0 |
| Package Width | 9.0 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1-in-8" |
| Safety | Tang |
| Shipping Weight | 8.05 |
| Sights | Picatinny Scope Base Installed |
The Glenfield Model A features an adjustable trigger that is user adjustable between 3 and 5 pounds; Moss Green Splatter synthetic stock; rubber buttpad; one-piece, three-lug bolt with 70 degree throw; factory installed Picatinny rail; threaded barrel thread protector and a tang safety. Includes one magazine and sling swivel studs.
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on Glenfield 52005 Model A Full Size 6.5 Creedmoor 4+1 20″ Matte Black Threaded Barrel, Matte Black Alloy Steel Receiver w/Picatinny Rail, Moss Green Splatter Fixed Synthetic Stock, Thread Protector by Glenfield? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 736676520053 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | 52005 |
| Action | Bolt Action |
| ATF Type | RIFLE |
| Barrel Length | 20" |
| Caliber/Gauge | 6.5mm Creedmoor |
| Capacity | 4 + 1 |
| Length | 46.6500 |
| Model | Model A |
| Number of Magazines | 1 4 rd. |
| Package Height | 3.0 |
| Package Width | 9.0 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1-in-8" |
| Safety | Tang |
| Shipping Weight | 8.05 |
| Sights | Picatinny Scope Base Installed |











