Henry Big Boy Color Case Hardened w/Side Gate .357 Mag/.38 Spl 10rd Capacity 20″ Octagon Barrel Walnut Stock
Henry Big Boy Color Case Hardened w/Side Gate .357 Mag/.38 Spl 10rd Capacity 20″ Octagon Barrel Walnut Stock
$1,107.99
19 in stock
Disclaimer: It is the customer’s responsibility to ensure that all orders comply with applicable local and federal regulations. Non-compliant orders are subject to a 30% restocking fee. We reserve the right to dispute any chargebacks related to such orders.
Specifications:
- Caliber: 357 Mag/38 Spl
- Capacity: 10
- Barrel Length: 20"
- Barrel Type: Octagon Blued Steel
- Rate of Twist: 1:16
- Overall Length: 37.5"
- Weight: 7.84 lbs.
- Receiver Finish: Color Case Hardened Steel
- Rear Sight: Fully Adj. Semi-Buckhorn w/ Diamond Insert
- Front Sight: Brass Bead
- Scopeability: Drilled and Tapped
- Scope Mount Type: BB-RSM
- Stock Material: American Walnut
- Buttplate/Pad: Black Solid Rubber Recoil Pad
- Length of Pull: 14"
- Safety: Transfer Bar
- Best UsesTarget/Hunting
- Embellishments/ExtrasSwivel Studs Side Gate
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on Henry Big Boy Color Case Hardened w/Side Gate .357 Mag/.38 Spl 10rd Capacity 20″ Octagon Barrel Walnut Stock by Henry Repeating Arms? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 619835200389 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | H012GMCC |
| Action | Lever Action |
| ATF Type | RIFLE |
| Barrel Length | 20" |
| Caliber/Gauge | .357 Magnum |
| Capacity | 10 |
| Length | 37.5'' |
| Model | Big Boy |
| Package Height | 2.0 |
| Package Width | 7.0 |
| Product Type | Lever Action |
| Rate of Twist | 1:16" |
| Safety | Transfer Bar |
| Shipping Weight | 8.6 |
| Sights | Brass Bead Front/Adj Semi-Buckhorn Rear |
| Sights Type | Adjustable Sights |
Specifications:
- Caliber: 357 Mag/38 Spl
- Capacity: 10
- Barrel Length: 20"
- Barrel Type: Octagon Blued Steel
- Rate of Twist: 1:16
- Overall Length: 37.5"
- Weight: 7.84 lbs.
- Receiver Finish: Color Case Hardened Steel
- Rear Sight: Fully Adj. Semi-Buckhorn w/ Diamond Insert
- Front Sight: Brass Bead
- Scopeability: Drilled and Tapped
- Scope Mount Type: BB-RSM
- Stock Material: American Walnut
- Buttplate/Pad: Black Solid Rubber Recoil Pad
- Length of Pull: 14"
- Safety: Transfer Bar
- Best UsesTarget/Hunting
- Embellishments/ExtrasSwivel Studs Side Gate
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on Henry Big Boy Color Case Hardened w/Side Gate .357 Mag/.38 Spl 10rd Capacity 20″ Octagon Barrel Walnut Stock by Henry Repeating Arms? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 619835200389 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | H012GMCC |
| Action | Lever Action |
| ATF Type | RIFLE |
| Barrel Length | 20" |
| Caliber/Gauge | .357 Magnum |
| Capacity | 10 |
| Length | 37.5'' |
| Model | Big Boy |
| Package Height | 2.0 |
| Package Width | 7.0 |
| Product Type | Lever Action |
| Rate of Twist | 1:16" |
| Safety | Transfer Bar |
| Shipping Weight | 8.6 |
| Sights | Brass Bead Front/Adj Semi-Buckhorn Rear |
| Sights Type | Adjustable Sights |












