Henry H009BGL Side Gate Full Size 30-30 Win 5+1 20″ Blued Steel Barrel, Polished Brass Receiver, Fixed American Walnut Stock
Henry H009BGL Side Gate Full Size 30-30 Win 5+1 20″ Blued Steel Barrel, Polished Brass Receiver, Fixed American Walnut Stock
$1,091.50
23 in stock
Disclaimer: It is the customer’s responsibility to ensure that all orders comply with applicable local and federal regulations. Non-compliant orders are subject to a 30% restocking fee. We reserve the right to dispute any chargebacks related to such orders.
Henry Repeating Arms expands its lineup of American made rifles with the addition of the Henry Lever .30-30. Each is drilled and tapped to accommodate a scope, and features easy-to-feed tubular feed design, American walnut stock, fully adjustable Semi-Buckhorn sights and the exceptionally smooth lever action design for which Henry rifles are famous. Capable of feeding Hornady LEVERevolution ammunition.
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on Henry H009BGL Side Gate Full Size 30-30 Win 5+1 20″ Blued Steel Barrel, Polished Brass Receiver, Fixed American Walnut Stock by Henry Repeating Arms? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 619835090195 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | H009BGL |
| Action | Lever Action |
| ATF Type | RIFLE |
| Barrel Length | 20" |
| Caliber/Gauge | .30-30 Winchester |
| Capacity | 5 |
| Length | 39'' |
| Magazine Included | 1 x 5-Round |
| Model | Brass |
| Package Height | 2.0 |
| Package Width | 6.6 |
| Product Type | Lever Action |
| Rate of Twist | 1:12" |
| Safety | Transfer Bar |
| Shipping Weight | 8.9 |
| Sights | Adjustable Sights |
| Sights Type | Adjustable Sights |
Henry Repeating Arms expands its lineup of American made rifles with the addition of the Henry Lever .30-30. Each is drilled and tapped to accommodate a scope, and features easy-to-feed tubular feed design, American walnut stock, fully adjustable Semi-Buckhorn sights and the exceptionally smooth lever action design for which Henry rifles are famous. Capable of feeding Hornady LEVERevolution ammunition.
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on Henry H009BGL Side Gate Full Size 30-30 Win 5+1 20″ Blued Steel Barrel, Polished Brass Receiver, Fixed American Walnut Stock by Henry Repeating Arms? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 619835090195 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | H009BGL |
| Action | Lever Action |
| ATF Type | RIFLE |
| Barrel Length | 20" |
| Caliber/Gauge | .30-30 Winchester |
| Capacity | 5 |
| Length | 39'' |
| Magazine Included | 1 x 5-Round |
| Model | Brass |
| Package Height | 2.0 |
| Package Width | 6.6 |
| Product Type | Lever Action |
| Rate of Twist | 1:12" |
| Safety | Transfer Bar |
| Shipping Weight | 8.9 |
| Sights | Adjustable Sights |
| Sights Type | Adjustable Sights |












