Henry H009BGWL Wildlife 30-30 Win 5+1 20″ Blued Octagon, Polished Brass Engraved Rec, American Walnut Furniture, Adj. Brass Buckhorn Sight
Henry H009BGWL Wildlife 30-30 Win 5+1 20″ Blued Octagon, Polished Brass Engraved Rec, American Walnut Furniture, Adj. Brass Buckhorn Sight
$1,420.02
18 in stock
Disclaimer: It is the customer’s responsibility to ensure that all orders comply with applicable local and federal regulations. Non-compliant orders are subject to a 30% restocking fee. We reserve the right to dispute any chargebacks related to such orders.
Deer Receiver Engraving, Side Loading Gate. The Brass Wildlife rifle features a octagon barrel, smooth action, high-polished metalwork, American walnut furniture, and fully-adjustable buckhorn/bead sights. Other features include a highly engraved frame that features an American vine scroll and braided borders surrounding the portrait of a stately buck’s head on the right side panel. This rifle is chambered in 30-30 Winchester.
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on Henry H009BGWL Wildlife 30-30 Win 5+1 20″ Blued Octagon, Polished Brass Engraved Rec, American Walnut Furniture, Adj. Brass Buckhorn Sight by Henry Repeating Arms? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 619835090218 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | H009BGWL |
| Action | Lever Action |
| ATF Type | RIFLE |
| Barrel Length | 20" |
| Caliber/Gauge | .30-30 Winchester |
| Capacity | 5 |
| Length | 39'' |
| Magazine Included | 1 x 5-Round |
| Model | Brass Wildfire |
| Package Height | 2.0 |
| Package Width | 6.4 |
| Product Type | Lever Action |
| Rate of Twist | 1:12" |
| Safety | Transfer Bar |
| Shipping Weight | 8.9 |
| Sights | Adjustable Sights |
| Sights Type | Adjustable Sights |
Deer Receiver Engraving, Side Loading Gate. The Brass Wildlife rifle features a octagon barrel, smooth action, high-polished metalwork, American walnut furniture, and fully-adjustable buckhorn/bead sights. Other features include a highly engraved frame that features an American vine scroll and braided borders surrounding the portrait of a stately buck’s head on the right side panel. This rifle is chambered in 30-30 Winchester.
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on Henry H009BGWL Wildlife 30-30 Win 5+1 20″ Blued Octagon, Polished Brass Engraved Rec, American Walnut Furniture, Adj. Brass Buckhorn Sight by Henry Repeating Arms? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 619835090218 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | H009BGWL |
| Action | Lever Action |
| ATF Type | RIFLE |
| Barrel Length | 20" |
| Caliber/Gauge | .30-30 Winchester |
| Capacity | 5 |
| Length | 39'' |
| Magazine Included | 1 x 5-Round |
| Model | Brass Wildfire |
| Package Height | 2.0 |
| Package Width | 6.4 |
| Product Type | Lever Action |
| Rate of Twist | 1:12" |
| Safety | Transfer Bar |
| Shipping Weight | 8.9 |
| Sights | Adjustable Sights |
| Sights Type | Adjustable Sights |











