Henry Long Ranger Lever Action Open Sights Rifle .308 Win 4rd Capacity 20″ Barrel Walnut Stock
Henry Long Ranger Lever Action Open Sights Rifle .308 Win 4rd Capacity 20″ Barrel Walnut Stock
$1,097.92
12 in stock
Disclaimer: It is the customer’s responsibility to ensure that all orders comply with applicable local and federal regulations. Non-compliant orders are subject to a 30% restocking fee. We reserve the right to dispute any chargebacks related to such orders.
Specifications
- Caliber: .308 Win/7.62×51 NATO
- Capacity: 4 Rounds
- Barrel Length: 20″
- Barrel Type: Round Blued Steel
- Rate of Twist: 1:10
- Overall Length: 40.5″
- Weight: 7 lbs.
- Receiver Finish: Hard Anodized Black
- Rear Sight: Folding Fully Adjustable
- Front Sight: Ramp w/ .062″ Ivory Bead
- Scopeability: Drilled and Tapped
- Stock Material: American Walnut
- Buttplate/Pad: Black Solid Rubber Recoil Pad
- Length of Pull: 14″
- Safety: Transfer Bar
- Best Uses: Target/Hunting/Large Game
- Embellishments/Extras: Swivel Studs. Removable Magazine.
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on Henry Long Ranger Lever Action Open Sights Rifle .308 Win 4rd Capacity 20″ Barrel Walnut Stock by Henry Repeating Arms? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 619835300058 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | H014S-308 |
| Action | Lever Action |
| ATF Type | RIFLE |
| Barrel Finish | Blued |
| Barrel Length | 20" |
| Caliber/Gauge | .308 / 7.62 NATO |
| Capacity | 4 |
| Length | 42.2000 |
| Model | Long Ranger |
| Package Height | 2.1 |
| Package Width | 7.0 |
| Product Type | Lever Action |
| Rate of Twist | 1:10" |
| Safety | Transfer Bar |
| Shipping Weight | 8.665 |
| Sights | Adj rear; ivory bead front |
| Sights Type | Adjustable Sights |
Specifications
- Caliber: .308 Win/7.62×51 NATO
- Capacity: 4 Rounds
- Barrel Length: 20″
- Barrel Type: Round Blued Steel
- Rate of Twist: 1:10
- Overall Length: 40.5″
- Weight: 7 lbs.
- Receiver Finish: Hard Anodized Black
- Rear Sight: Folding Fully Adjustable
- Front Sight: Ramp w/ .062″ Ivory Bead
- Scopeability: Drilled and Tapped
- Stock Material: American Walnut
- Buttplate/Pad: Black Solid Rubber Recoil Pad
- Length of Pull: 14″
- Safety: Transfer Bar
- Best Uses: Target/Hunting/Large Game
- Embellishments/Extras: Swivel Studs. Removable Magazine.
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on Henry Long Ranger Lever Action Open Sights Rifle .308 Win 4rd Capacity 20″ Barrel Walnut Stock by Henry Repeating Arms? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 619835300058 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | H014S-308 |
| Action | Lever Action |
| ATF Type | RIFLE |
| Barrel Finish | Blued |
| Barrel Length | 20" |
| Caliber/Gauge | .308 / 7.62 NATO |
| Capacity | 4 |
| Length | 42.2000 |
| Model | Long Ranger |
| Package Height | 2.1 |
| Package Width | 7.0 |
| Product Type | Lever Action |
| Rate of Twist | 1:10" |
| Safety | Transfer Bar |
| Shipping Weight | 8.665 |
| Sights | Adj rear; ivory bead front |
| Sights Type | Adjustable Sights |











