Henry Side Gate 38.55 20″B A/S Wln 5rd
Henry Side Gate 38.55 20″B A/S Wln 5rd
$1,078.63
3 in stock
Disclaimer: It is the customer’s responsibility to ensure that all orders comply with applicable local and federal regulations. Non-compliant orders are subject to a 30% restocking fee. We reserve the right to dispute any chargebacks related to such orders.
Henry Repeating Arms, MFG# H024-3855, UPC: 619835060464, UOM: EA, Side Gate, 38.55, 20″ Barrel, Adj Sights, Blue/Walnut, Brass Receiver, 5-rd, HENR, HENRLG12, HENRLGALL, LG12, LGALL
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on Henry Side Gate 38.55 20″B A/S Wln 5rd by Henry Repeating Arms? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 619835060464 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | H024-3855 |
| Action | Lever Action |
| ATF Type | RIFLE |
| Barrel Finish | Blued |
| Barrel Length | 20" |
| Caliber/Gauge | .38-55 Winchester |
| Capacity | 5 |
| Length | 40.1 |
| Model | Side Gate |
| Package Height | 2.0 |
| Package Width | 6.5 |
| Product Type | Lever Action |
| Rate of Twist | 1:18" |
| Safety | Transfer Bar |
| Shipping Weight | 8.4 |
| Sights | Adjustable |
| Sights Type | Adjustable Sights |
Henry Repeating Arms, MFG# H024-3855, UPC: 619835060464, UOM: EA, Side Gate, 38.55, 20″ Barrel, Adj Sights, Blue/Walnut, Brass Receiver, 5-rd, HENR, HENRLG12, HENRLGALL, LG12, LGALL
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on Henry Side Gate 38.55 20″B A/S Wln 5rd by Henry Repeating Arms? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 619835060464 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | H024-3855 |
| Action | Lever Action |
| ATF Type | RIFLE |
| Barrel Finish | Blued |
| Barrel Length | 20" |
| Caliber/Gauge | .38-55 Winchester |
| Capacity | 5 |
| Length | 40.1 |
| Model | Side Gate |
| Package Height | 2.0 |
| Package Width | 6.5 |
| Product Type | Lever Action |
| Rate of Twist | 1:18" |
| Safety | Transfer Bar |
| Shipping Weight | 8.4 |
| Sights | Adjustable |
| Sights Type | Adjustable Sights |











