Henry Singleshot Rifle Brass 45-70
Henry Singleshot Rifle Brass 45-70
$639.51
2 in stock
Disclaimer: It is the customer’s responsibility to ensure that all orders comply with applicable local and federal regulations. Non-compliant orders are subject to a 30% restocking fee. We reserve the right to dispute any chargebacks related to such orders.
Features:
- Model Number: H015B-4570
- Action Type: Single Shot
- Caliber: 45-70 Gov’t
- Capacity: Single Shot
- Length: 37″
- Barrel Length: 22″ round
- Weight: 6.83lbs.
- Stock: Straight Grip American Walnut with brass buttplate
- Sights: Fully adjustable semi-buckhorn rear and brassed beaded front sight. Drilled and tapped for a Weaver 82 mount.
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on Henry Singleshot Rifle Brass 45-70 by Henry Repeating Arms? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 619835400130 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | H015B-4570 |
| Action | Single Shot |
| ATF Type | RIFLE |
| Barrel Length | 22" |
| Caliber/Gauge | .45-70 Government |
| Capacity | 1 |
| Length | 37.5'' |
| Magazine Included | Single Shot |
| Model | Single Shot |
| Package Height | 2.0 |
| Package Width | 7.0 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1:20" |
| Safety | No |
| Shipping Weight | 7.9 |
| Sights | Bead |
| Sights Type | Fixed Sights |
Features:
- Model Number: H015B-4570
- Action Type: Single Shot
- Caliber: 45-70 Gov’t
- Capacity: Single Shot
- Length: 37″
- Barrel Length: 22″ round
- Weight: 6.83lbs.
- Stock: Straight Grip American Walnut with brass buttplate
- Sights: Fully adjustable semi-buckhorn rear and brassed beaded front sight. Drilled and tapped for a Weaver 82 mount.
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on Henry Singleshot Rifle Brass 45-70 by Henry Repeating Arms? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 619835400130 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | H015B-4570 |
| Action | Single Shot |
| ATF Type | RIFLE |
| Barrel Length | 22" |
| Caliber/Gauge | .45-70 Government |
| Capacity | 1 |
| Length | 37.5'' |
| Magazine Included | Single Shot |
| Model | Single Shot |
| Package Height | 2.0 |
| Package Width | 7.0 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1:20" |
| Safety | No |
| Shipping Weight | 7.9 |
| Sights | Bead |
| Sights Type | Fixed Sights |












