Henry Steel Lever Action w/Side Gate Rifle .45-70 Govt 4rd Capacity 18.43″ Round Barrel Walnut Stock
Henry Steel Lever Action w/Side Gate Rifle .45-70 Govt 4rd Capacity 18.43″ Round Barrel Walnut Stock
$906.45
44 in stock
Disclaimer: It is the customer’s responsibility to ensure that all orders comply with applicable local and federal regulations. Non-compliant orders are subject to a 30% restocking fee. We reserve the right to dispute any chargebacks related to such orders.
Specifications:
- Caliber: 45-75 Govt
- Capacity: 4
- Barrel Length: 18.43"
- Barrel Type: Round Blued Steel
- Rate of Twist: 1:20
- Overall Length: 37.5"
- Weight: 7.08 lbs.
- Receiver Finish: Blued Steel
- Rear Sight: Fully Adj. Semi-Buckhorn w/ Diamond Insert
- Front Sight: Brass Bead
- Scopeability: Drilled and Tapped
- Scope Mount Type: Weaver 63B
- Stock Material: American Walnut
- Buttplate/Pad: Black Ventilated Rubber Recoil Pad
- Length of Pull: 14"
- SafetyTransfer Bar
- Best Uses: Target/Hunting/Large Game Deer Bear Hogs Moose Elk at 100 yards.
- Embellishments/Extras: Swivel Studs Side Gate
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on Henry Steel Lever Action w/Side Gate Rifle .45-70 Govt 4rd Capacity 18.43″ Round Barrel Walnut Stock by Henry Repeating Arms? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 619835100146 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | H010G |
| Action | Lever Action |
| ATF Type | RIFLE |
| Barrel Length | 18.43" |
| Caliber/Gauge | .45-70 Government |
| Capacity | 4 + 1 |
| Length | 37.5'' |
| Model | Lever Action |
| Package Height | 2.0 |
| Package Width | 6.6 |
| Product Type | Lever Action |
| Rate of Twist | 1:20" |
| Safety | Transfer Bar |
| Shipping Weight | 8.135 |
| Sights | Brass Bead Front/Adj Semi-Buckhorn Rear |
| Sights Type | Adjustable Sights |
Specifications:
- Caliber: 45-75 Govt
- Capacity: 4
- Barrel Length: 18.43"
- Barrel Type: Round Blued Steel
- Rate of Twist: 1:20
- Overall Length: 37.5"
- Weight: 7.08 lbs.
- Receiver Finish: Blued Steel
- Rear Sight: Fully Adj. Semi-Buckhorn w/ Diamond Insert
- Front Sight: Brass Bead
- Scopeability: Drilled and Tapped
- Scope Mount Type: Weaver 63B
- Stock Material: American Walnut
- Buttplate/Pad: Black Ventilated Rubber Recoil Pad
- Length of Pull: 14"
- SafetyTransfer Bar
- Best Uses: Target/Hunting/Large Game Deer Bear Hogs Moose Elk at 100 yards.
- Embellishments/Extras: Swivel Studs Side Gate
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on Henry Steel Lever Action w/Side Gate Rifle .45-70 Govt 4rd Capacity 18.43″ Round Barrel Walnut Stock by Henry Repeating Arms? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 619835100146 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | H010G |
| Action | Lever Action |
| ATF Type | RIFLE |
| Barrel Length | 18.43" |
| Caliber/Gauge | .45-70 Government |
| Capacity | 4 + 1 |
| Length | 37.5'' |
| Model | Lever Action |
| Package Height | 2.0 |
| Package Width | 6.6 |
| Product Type | Lever Action |
| Rate of Twist | 1:20" |
| Safety | Transfer Bar |
| Shipping Weight | 8.135 |
| Sights | Brass Bead Front/Adj Semi-Buckhorn Rear |
| Sights Type | Adjustable Sights |












