Hi-Point 916DD C9 9mm Luger 8+1, 3.50″ Black Steel Barrel, Hydro-Dipped Digital Desert Camo Serrated Steel Slide, Hydro-Dipped Digital Desert Camo Polymer Frame & Grip
Hi-Point 916DD C9 9mm Luger 8+1, 3.50″ Black Steel Barrel, Hydro-Dipped Digital Desert Camo Serrated Steel Slide, Hydro-Dipped Digital Desert Camo Polymer Frame & Grip
$139.55
200 in stock
Disclaimer: It is the customer’s responsibility to ensure that all orders comply with applicable local and federal regulations. Non-compliant orders are subject to a 30% restocking fee. We reserve the right to dispute any chargebacks related to such orders.
The Hi-Point C9 features a steel serrated slide; polymer frame; high impact grips; +P rated; 3-Dot fully-adjustable sights; last round lock open, magazine disconnect safety and quick on/off thumb safety. Includes extra rear peep sights and trigger lock.
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on Hi-Point 916DD C9 9mm Luger 8+1, 3.50″ Black Steel Barrel, Hydro-Dipped Digital Desert Camo Serrated Steel Slide, Hydro-Dipped Digital Desert Camo Polymer Frame & Grip by Hi Point Firearms? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 752334010032 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | 916DD |
| Action | Single Action |
| Barrel Length | 3.50" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 8 + 1 |
| Length | 7.9500 |
| Number of Magazines | 1 |
| Product Type | Pistol |
| Safety | Thumb |
| Shipping Weight | 2.285 |
| Sights | Adjustable Rear Sight |
| Sights Type | 3-Dot |
| Slide Description | Serrated |
| State Restriction (CA) | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |
| State Restriction (IL) | NO SALE TO ILLINOIS PICA |
| Units per Box | 1 |
The Hi-Point C9 features a steel serrated slide; polymer frame; high impact grips; +P rated; 3-Dot fully-adjustable sights; last round lock open, magazine disconnect safety and quick on/off thumb safety. Includes extra rear peep sights and trigger lock.
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on Hi-Point 916DD C9 9mm Luger 8+1, 3.50″ Black Steel Barrel, Hydro-Dipped Digital Desert Camo Serrated Steel Slide, Hydro-Dipped Digital Desert Camo Polymer Frame & Grip by Hi Point Firearms? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 752334010032 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | 916DD |
| Action | Single Action |
| Barrel Length | 3.50" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 8 + 1 |
| Length | 7.9500 |
| Number of Magazines | 1 |
| Product Type | Pistol |
| Safety | Thumb |
| Shipping Weight | 2.285 |
| Sights | Adjustable Rear Sight |
| Sights Type | 3-Dot |
| Slide Description | Serrated |
| State Restriction (CA) | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |
| State Restriction (IL) | NO SALE TO ILLINOIS PICA |
| Units per Box | 1 |












