Hi-Point 995P Pistol w/Brace 9mm Luger 10rd Magazine(1) 13.25″ Threaded Barrel
Hi-Point 995P Pistol w/Brace 9mm Luger 10rd Magazine(1) 13.25″ Threaded Barrel
$365.80
11 in stock
Disclaimer: It is the customer’s responsibility to ensure that all orders comply with applicable local and federal regulations. Non-compliant orders are subject to a 30% restocking fee. We reserve the right to dispute any chargebacks related to such orders.
Features:
- Threaded 1/2 x 28 barrel standard
- Thumb magazine release
- Quick disconnect sling capability
- Compatibility for various buffer tubes and folding braces
- FREE trigger lock sling and swivels
- 10-round magazine (not interchangeable with C9)
- Last round lock open
- Picatinny rails at 12 & 6 o'clock
- Fully adjustable sights (rear peep & post front)
- Manual safety
- Barrel length: 13.25" Standard
- Back Plate: Accepts standard buffer tube
- Rear Rail: Picatinny rail insert
- Weight: 6.1 LBS.
- Overall length: 20.75"
- Rear Sights: Ghost Ring Aperture
- Finish: Black powder coat
- Front Sights: HiViz light pipes fiber optics
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on Hi-Point 995P Pistol w/Brace 9mm Luger 10rd Magazine(1) 13.25″ Threaded Barrel by Hi Point Firearms? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 752334901415 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | 995P BRACE |
| Action | Semi-Auto |
| ATF Type | Pistol |
| Barrel Length | 13.25" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 10 + 1 |
| Length | 32.3500 |
| Number of Magazines | 1 10 rd. |
| Package Height | 2.5 |
| Package Width | 8.5 |
| Product Type | Semi-Auto Pistol |
| Rate of Twist | 1-in-9 |
| Safety | Manual |
| Shipping Weight | 7.9 |
| Sights | FS: HiViz | RS: Ghost Ring |
| Sights Type | Adjustable Sights |
| State Restriction (CA) | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |
| State Restriction (IL) | NO SALE TO ILLINOIS PICA |
Features:
- Threaded 1/2 x 28 barrel standard
- Thumb magazine release
- Quick disconnect sling capability
- Compatibility for various buffer tubes and folding braces
- FREE trigger lock sling and swivels
- 10-round magazine (not interchangeable with C9)
- Last round lock open
- Picatinny rails at 12 & 6 o'clock
- Fully adjustable sights (rear peep & post front)
- Manual safety
- Barrel length: 13.25" Standard
- Back Plate: Accepts standard buffer tube
- Rear Rail: Picatinny rail insert
- Weight: 6.1 LBS.
- Overall length: 20.75"
- Rear Sights: Ghost Ring Aperture
- Finish: Black powder coat
- Front Sights: HiViz light pipes fiber optics
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on Hi-Point 995P Pistol w/Brace 9mm Luger 10rd Magazine(1) 13.25″ Threaded Barrel by Hi Point Firearms? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 752334901415 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | 995P BRACE |
| Action | Semi-Auto |
| ATF Type | Pistol |
| Barrel Length | 13.25" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 10 + 1 |
| Length | 32.3500 |
| Number of Magazines | 1 10 rd. |
| Package Height | 2.5 |
| Package Width | 8.5 |
| Product Type | Semi-Auto Pistol |
| Rate of Twist | 1-in-9 |
| Safety | Manual |
| Shipping Weight | 7.9 |
| Sights | FS: HiViz | RS: Ghost Ring |
| Sights Type | Adjustable Sights |
| State Restriction (CA) | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |
| State Restriction (IL) | NO SALE TO ILLINOIS PICA |












