Howa HWH243LUX M1500 Super Deluxe Full Size 243 Win 5+1 22″ Black Threaded Barrel, Black Drilled & Tapped Steel Receiver, Turkish Walnut Fixed Stock
Howa HWH243LUX M1500 Super Deluxe Full Size 243 Win 5+1 22″ Black Threaded Barrel, Black Drilled & Tapped Steel Receiver, Turkish Walnut Fixed Stock
$786.40
8 in stock
Disclaimer: It is the customer’s responsibility to ensure that all orders comply with applicable local and federal regulations. Non-compliant orders are subject to a 30% restocking fee. We reserve the right to dispute any chargebacks related to such orders.
The Howa 1500 Super Deluxe walnut features a walnut stock with forend and grip caps; threaded barrel; machined receiver and forged bolt; large internal bolt handle and pressure vent holes; bolt faces are true and square to chamber; tool-less firing pin removal; Two Stage Match trigger; 3 Position Safety SUB MOA 3 shot group @ 100 yds with premium factory ammo.
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on Howa HWH243LUX M1500 Super Deluxe Full Size 243 Win 5+1 22″ Black Threaded Barrel, Black Drilled & Tapped Steel Receiver, Turkish Walnut Fixed Stock by HOWA? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 682146854381 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | HWH243LUX |
| Action | Bolt Action |
| ATF Type | RIFLE |
| Barrel Length | 22" |
| Caliber/Gauge | .243 Winchester |
| Capacity | 5 + 1 |
| Length | 46.3500 |
| Number of Magazines | 1 5 rd. |
| Package Height | 2.6 |
| Package Width | 7.3 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1:10" |
| Safety | 3-Position |
| Shipping Weight | 9.1 |
| Sights | No |
The Howa 1500 Super Deluxe walnut features a walnut stock with forend and grip caps; threaded barrel; machined receiver and forged bolt; large internal bolt handle and pressure vent holes; bolt faces are true and square to chamber; tool-less firing pin removal; Two Stage Match trigger; 3 Position Safety SUB MOA 3 shot group @ 100 yds with premium factory ammo.
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on Howa HWH243LUX M1500 Super Deluxe Full Size 243 Win 5+1 22″ Black Threaded Barrel, Black Drilled & Tapped Steel Receiver, Turkish Walnut Fixed Stock by HOWA? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 682146854381 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | HWH243LUX |
| Action | Bolt Action |
| ATF Type | RIFLE |
| Barrel Length | 22" |
| Caliber/Gauge | .243 Winchester |
| Capacity | 5 + 1 |
| Length | 46.3500 |
| Number of Magazines | 1 5 rd. |
| Package Height | 2.6 |
| Package Width | 7.3 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1:10" |
| Safety | 3-Position |
| Shipping Weight | 9.1 |
| Sights | No |












