Kel-Tec Gen3 SUB2000 w/Glock Model 20 Style Grip 10mm Auto 15rd Magazine 16.15″ Barrel Green
Kel-Tec Gen3 SUB2000 w/Glock Model 20 Style Grip 10mm Auto 15rd Magazine 16.15″ Barrel Green
$549.99
99 in stock
Disclaimer: It is the customer’s responsibility to ensure that all orders comply with applicable local and federal regulations. Non-compliant orders are subject to a 30% restocking fee. We reserve the right to dispute any chargebacks related to such orders.
The SUB2000 GLK 10mm is a folding semi-automatic carbine chambered in 10mm Auto and compatible with Glock 20 magazines. The Gen 3 platform adds a rotating forend allowing it to fold with optics mounted. It features a 16.15” barrel blowback action M-LOK handguard threaded barrel and adjustable sights.
- Caliber: 10mm Auto
- Weight Unloaded: 5.6 lbs
- Magazine Capacity: Varies by magazine
- Overall Length: 29.2”
- Length Folded: 16.15”
- Barrel Length: 16.15”
- Trigger Pull: 5 lbs
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on Kel-Tec Gen3 SUB2000 w/Glock Model 20 Style Grip 10mm Auto 15rd Magazine 16.15″ Barrel Green by KelTec? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 640832011265 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | SUB2K10GLKGRN |
| Action | Semi-Auto |
| ATF Type | RIFLE |
| Barrel Length | 16.25" |
| Caliber/Gauge | 10mm |
| Capacity | 15 + 1 |
| Length | 22.9500 |
| Model | Sub 2000 |
| Number of Magazines | 1 15 rd. |
| Package Height | 3.5 |
| Package Width | 9.9 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1-in-14 |
| Safety | Push Bolt |
| Shipping Weight | 7.4 |
| Sights | Yes |
| State Restriction (CA) | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |
| State Restriction (IL) | NO SALE TO ILLINOIS PICA |
| State Restriction (OR) | NO SALE TO OREGON |
| State Restriction (RI) | NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND |
| State Restriction (WA) | NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON |
The SUB2000 GLK 10mm is a folding semi-automatic carbine chambered in 10mm Auto and compatible with Glock 20 magazines. The Gen 3 platform adds a rotating forend allowing it to fold with optics mounted. It features a 16.15” barrel blowback action M-LOK handguard threaded barrel and adjustable sights.
- Caliber: 10mm Auto
- Weight Unloaded: 5.6 lbs
- Magazine Capacity: Varies by magazine
- Overall Length: 29.2”
- Length Folded: 16.15”
- Barrel Length: 16.15”
- Trigger Pull: 5 lbs
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on Kel-Tec Gen3 SUB2000 w/Glock Model 20 Style Grip 10mm Auto 15rd Magazine 16.15″ Barrel Green by KelTec? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 640832011265 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | SUB2K10GLKGRN |
| Action | Semi-Auto |
| ATF Type | RIFLE |
| Barrel Length | 16.25" |
| Caliber/Gauge | 10mm |
| Capacity | 15 + 1 |
| Length | 22.9500 |
| Model | Sub 2000 |
| Number of Magazines | 1 15 rd. |
| Package Height | 3.5 |
| Package Width | 9.9 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1-in-14 |
| Safety | Push Bolt |
| Shipping Weight | 7.4 |
| Sights | Yes |
| State Restriction (CA) | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |
| State Restriction (IL) | NO SALE TO ILLINOIS PICA |
| State Restriction (OR) | NO SALE TO OREGON |
| State Restriction (RI) | NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND |
| State Restriction (WA) | NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON |











