Keystone Mini Mosin Nagant Model 91/30 Compact/Short LOP Rifle .22LR 20″ Barrel
Keystone Mini Mosin Nagant Model 91/30 Compact/Short LOP Rifle .22LR 20″ Barrel
$339.21
2 in stock
Disclaimer: It is the customer’s responsibility to ensure that all orders comply with applicable local and federal regulations. Non-compliant orders are subject to a 30% restocking fee. We reserve the right to dispute any chargebacks related to such orders.
A miniature .22lr version of the classic Mosin-Nagant 91/30 Rifle used by the Russians in WWII. It is the first of a series of “Mini Mil-Surp” rifles a collection of five WWI and WWII rifles scaled down for Youth shooters and chambered in America’s sweetheart the .22lr cartridge. Now kids can shoot their own version of Mom and Dad’s cool military firearms!
The KSA 91/30 has a 20? barrel precision-machined to ensure the durability and accuracy that is normally reserved for the “big guns”. The action is based on the proven safe single-shot Crickett design and has a straight-handled bolt just like the original Mosins
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on Keystone Mini Mosin Nagant Model 91/30 Compact/Short LOP Rifle .22LR 20″ Barrel by Davey Crickett? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 611613191308 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | KSA9130 |
| Action | Bolt Action |
| ATF Type | RIFLE |
| Barrel Length | 20" |
| Caliber/Gauge | .22 LR |
| Capacity | 1rd |
| Length | 35 |
| Model | Mosin Nagant 91/30 |
| Package Height | 3.5 |
| Package Width | 6.5 |
| Product Type | Compact |
| Rate of Twist | 1:16" |
| Shipping Weight | 3.345 |
| Sights | Hooded Front/Adj Rear |
| Sights Type | Adjustable Sights |
| Youth Rifle | Yes |
A miniature .22lr version of the classic Mosin-Nagant 91/30 Rifle used by the Russians in WWII. It is the first of a series of “Mini Mil-Surp” rifles a collection of five WWI and WWII rifles scaled down for Youth shooters and chambered in America’s sweetheart the .22lr cartridge. Now kids can shoot their own version of Mom and Dad’s cool military firearms!
The KSA 91/30 has a 20? barrel precision-machined to ensure the durability and accuracy that is normally reserved for the “big guns”. The action is based on the proven safe single-shot Crickett design and has a straight-handled bolt just like the original Mosins
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on Keystone Mini Mosin Nagant Model 91/30 Compact/Short LOP Rifle .22LR 20″ Barrel by Davey Crickett? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 611613191308 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | KSA9130 |
| Action | Bolt Action |
| ATF Type | RIFLE |
| Barrel Length | 20" |
| Caliber/Gauge | .22 LR |
| Capacity | 1rd |
| Length | 35 |
| Model | Mosin Nagant 91/30 |
| Package Height | 3.5 |
| Package Width | 6.5 |
| Product Type | Compact |
| Rate of Twist | 1:16" |
| Shipping Weight | 3.345 |
| Sights | Hooded Front/Adj Rear |
| Sights Type | Adjustable Sights |
| Youth Rifle | Yes |












