Kimber Mfg.,inc 3000455 Rapide ICE OR 9mm 9+1 5″ Stepped Cocking Serrations Stainless Steel Slide G-10 Grip
Kimber Mfg.,inc 3000455 Rapide ICE OR 9mm 9+1 5″ Stepped Cocking Serrations Stainless Steel Slide G-10 Grip
$1,613.97
6 in stock
Disclaimer: It is the customer’s responsibility to ensure that all orders comply with applicable local and federal regulations. Non-compliant orders are subject to a 30% restocking fee. We reserve the right to dispute any chargebacks related to such orders.
The RAPIDE (ICE) (OR) boasts performance enhancing features such as stepped cocking serrations, slide lightening cuts for faster return to battery, stainless steel barrel for extreme durability, flush fitting extended magwell, new V-Cut match grade trigger breaking crisply at 4-5lbs, stainless steel frame with picatinny rail, as well as white dot sights with a rear optic cover plate featuring a built in rear sight. The RAPIDE (ICE) (OR) is equipped with Kimber Stiplex front strap texturing, as well as black and blue G10 Grips for additional grip confidence; finished with KimProII for additional resistance to chemicals, moisture, salt and UV light.
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on Kimber Mfg.,inc 3000455 Rapide ICE OR 9mm 9+1 5″ Stepped Cocking Serrations Stainless Steel Slide G-10 Grip by Kimber? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 669278304557 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | 3000455 |
| Slide Description | Lightening Cut/Optic Ready/Serrated |
| Capacity | 9 + 1 |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Action | Semi-Auto |
| Barrel Length | 5.50" |
| Product Type | 1911 |
| Model | Rapide Ice |
| Safety | Manual Safety |
| Sights | Optics Ready |
| Number of Magazines | 1 9 rd. |
| Package Height | 3.6 |
| Sights Type | Fixed Sights |
| Package Width | 10.0 |
| Rate of Twist | 1-in-16" |
| Shipping Weight | 4.4 |
| ATF Type | Pistol |
The RAPIDE (ICE) (OR) boasts performance enhancing features such as stepped cocking serrations, slide lightening cuts for faster return to battery, stainless steel barrel for extreme durability, flush fitting extended magwell, new V-Cut match grade trigger breaking crisply at 4-5lbs, stainless steel frame with picatinny rail, as well as white dot sights with a rear optic cover plate featuring a built in rear sight. The RAPIDE (ICE) (OR) is equipped with Kimber Stiplex front strap texturing, as well as black and blue G10 Grips for additional grip confidence; finished with KimProII for additional resistance to chemicals, moisture, salt and UV light.
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on Kimber Mfg.,inc 3000455 Rapide ICE OR 9mm 9+1 5″ Stepped Cocking Serrations Stainless Steel Slide G-10 Grip by Kimber? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 669278304557 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | 3000455 |
| Slide Description | Lightening Cut/Optic Ready/Serrated |
| Capacity | 9 + 1 |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Action | Semi-Auto |
| Barrel Length | 5.50" |
| Product Type | 1911 |
| Model | Rapide Ice |
| Safety | Manual Safety |
| Sights | Optics Ready |
| Number of Magazines | 1 9 rd. |
| Package Height | 3.6 |
| Sights Type | Fixed Sights |
| Package Width | 10.0 |
| Rate of Twist | 1-in-16" |
| Shipping Weight | 4.4 |
| ATF Type | Pistol |











