Kimber Mfg.,inc 3700482 Micro 9 Stainless Steel 9mm 7+1 3.15″ Satin Silver Slide Rosewood Grip
Kimber Mfg.,inc 3700482 Micro 9 Stainless Steel 9mm 7+1 3.15″ Satin Silver Slide Rosewood Grip
$711.75
114 in stock
Disclaimer: It is the customer’s responsibility to ensure that all orders comply with applicable local and federal regulations. Non-compliant orders are subject to a 30% restocking fee. We reserve the right to dispute any chargebacks related to such orders.
The easily concealed Micro 9 features mild recoil, smooth trigger pull and the intuitive operation of a 1911. Comes with a green fiber front sight and Crimson Trace Lasergrips in Rosewood.
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on Kimber Mfg.,inc 3700482 Micro 9 Stainless Steel 9mm 7+1 3.15″ Satin Silver Slide Rosewood Grip by Kimber? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 669278374826 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | 3700482 |
| Action | Semi-Auto |
| ATF Type | Pistol |
| Barrel Length | 3.15" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 7 + 1 |
| Model | Micro 9 |
| Number of Magazines | 1 7 rd. |
| Package Height | 2.4 |
| Package Width | 7.2 |
| Product Type | 1911 |
| Rate of Twist | 1-in-16 |
| Safety | Manual Safety |
| Shipping Weight | 1.85 |
| Sights | Fiber Op Front/White dot Rear |
| Sights Type | Adjustable Sights |
| Slide Description | Serrated |
| Units per Box | 1 |
The easily concealed Micro 9 features mild recoil, smooth trigger pull and the intuitive operation of a 1911. Comes with a green fiber front sight and Crimson Trace Lasergrips in Rosewood.
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on Kimber Mfg.,inc 3700482 Micro 9 Stainless Steel 9mm 7+1 3.15″ Satin Silver Slide Rosewood Grip by Kimber? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 669278374826 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | 3700482 |
| Action | Semi-Auto |
| ATF Type | Pistol |
| Barrel Length | 3.15" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 7 + 1 |
| Model | Micro 9 |
| Number of Magazines | 1 7 rd. |
| Package Height | 2.4 |
| Package Width | 7.2 |
| Product Type | 1911 |
| Rate of Twist | 1-in-16 |
| Safety | Manual Safety |
| Shipping Weight | 1.85 |
| Sights | Fiber Op Front/White dot Rear |
| Sights Type | Adjustable Sights |
| Slide Description | Serrated |
| Units per Box | 1 |











