Kimber Mfg, Inc 3700826 Stainless LW Club Bundle Full Size Frame 45 ACP 7+1 5″ Stainless Match Grade Barrel, Serrated Stainless Steel Slide, Stainless Aluminum Frame w/Beavertail, Black Textured Grip
Kimber Mfg, Inc 3700826 Stainless LW Club Bundle Full Size Frame 45 ACP 7+1 5″ Stainless Match Grade Barrel, Serrated Stainless Steel Slide, Stainless Aluminum Frame w/Beavertail, Black Textured Grip
$768.05
5 in stock
Disclaimer: It is the customer’s responsibility to ensure that all orders comply with applicable local and federal regulations. Non-compliant orders are subject to a 30% restocking fee. We reserve the right to dispute any chargebacks related to such orders.
The Kimber LW Stainless is packed full of premium features, including a lightweight aluminum alloy frame and match grade stainless steel barrel. This full size 1911 pistol also has a full-length guide rod, extended beavertail grip safety, and skeletonized hammer. The three-hole trigger has a crisp 4lb pull weight for enhanced shootability.Each Kimber Club Bundle ships with three 8-round magazines, a Mission First Tactical holster, a magazine pouch, and a Kimber range bag. Whether you’re looking for your first 1911 pistol or the next addition to your collection, this package is a phenomenal value for shooters of all experience levels. Grab yours today!
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on Kimber Mfg, Inc 3700826 Stainless LW Club Bundle Full Size Frame 45 ACP 7+1 5″ Stainless Match Grade Barrel, Serrated Stainless Steel Slide, Stainless Aluminum Frame w/Beavertail, Black Textured Grip by Kimber? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 669278378268 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | 3700826 |
| Action | Semi-Auto |
| ATF Type | Pistol |
| Barrel Length | 5" |
| Caliber/Gauge | .45 ACP |
| Capacity | 7 |
| Model | Stainless LW |
| Number of Magazines | 3 7 rd. |
| Package Height | 3.5 |
| Package Width | 10.1 |
| Product Type | 1911 |
| Rate of Twist | 1-in-16" |
| Safety | Beavertail |
| Shipping Weight | 4.5 |
| Sights | Tritium Night Sights |
| Sights Type | Fixed Sights |
| Slide Description | Serrated |
The Kimber LW Stainless is packed full of premium features, including a lightweight aluminum alloy frame and match grade stainless steel barrel. This full size 1911 pistol also has a full-length guide rod, extended beavertail grip safety, and skeletonized hammer. The three-hole trigger has a crisp 4lb pull weight for enhanced shootability.Each Kimber Club Bundle ships with three 8-round magazines, a Mission First Tactical holster, a magazine pouch, and a Kimber range bag. Whether you’re looking for your first 1911 pistol or the next addition to your collection, this package is a phenomenal value for shooters of all experience levels. Grab yours today!
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on Kimber Mfg, Inc 3700826 Stainless LW Club Bundle Full Size Frame 45 ACP 7+1 5″ Stainless Match Grade Barrel, Serrated Stainless Steel Slide, Stainless Aluminum Frame w/Beavertail, Black Textured Grip by Kimber? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 669278378268 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | 3700826 |
| Action | Semi-Auto |
| ATF Type | Pistol |
| Barrel Length | 5" |
| Caliber/Gauge | .45 ACP |
| Capacity | 7 |
| Model | Stainless LW |
| Number of Magazines | 3 7 rd. |
| Package Height | 3.5 |
| Package Width | 10.1 |
| Product Type | 1911 |
| Rate of Twist | 1-in-16" |
| Safety | Beavertail |
| Shipping Weight | 4.5 |
| Sights | Tritium Night Sights |
| Sights Type | Fixed Sights |
| Slide Description | Serrated |











