Kriss USA KV103CBL03 Vector CRB Gen3 *CA Compliant 10mm 16″
Kriss USA KV103CBL03 Vector CRB Gen3 *CA Compliant 10mm 16″
$1,659.99
2 in stock
Disclaimer: It is the customer’s responsibility to ensure that all orders comply with applicable local and federal regulations. Non-compliant orders are subject to a 30% restocking fee. We reserve the right to dispute any chargebacks related to such orders.
Tailored for recreational use and competition in pistol caliber carbine divisions, the KRISS Vector Gen3 CRB is the most accessible model with a 16″ rifle length barrel and is compliant in most states. The upper and lower housings have been reimagined and enhanced for adaptability. The CRB comes equipped with a refreshed barrel shroud with M-LOK mounting points. The CRB is fed with full size Glock magazines, ensuring seamless interchangeability for users familiar with Glock-style mags. Features interchangeable AR15/M16 pistol grip; Kriss fixed stock; Glock magazine compatible; 5 M-LOK slot on each side and 6 slots on the bottom; ambidextrous reversible magazine release and 4-Pin tool less disassembly. Includes magazine, cleaning kit, cable lock and manual.
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on Kriss USA KV103CBL03 Vector CRB Gen3 *CA Compliant 10mm 16″ by Kriss TDI? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 811607039900 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | KV10-3CBL03 |
| Action | Semi-Auto |
| ATF Type | RIFLE |
| Barrel Length | 16" |
| Caliber/Gauge | 10mm |
| Capacity | 10 + 1 |
| Model | VECTOR CRB |
| Number of Magazines | 1 10 rd. |
| Package Height | 4.8 |
| Package Width | 10.9 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1-in-10" |
| Safety | Ambidextrous Safety Lever |
| Shipping Weight | 14.15 |
| Sights | Low Profile Flip Sights |
| Sights Type | Adjustable Sights |
Tailored for recreational use and competition in pistol caliber carbine divisions, the KRISS Vector Gen3 CRB is the most accessible model with a 16″ rifle length barrel and is compliant in most states. The upper and lower housings have been reimagined and enhanced for adaptability. The CRB comes equipped with a refreshed barrel shroud with M-LOK mounting points. The CRB is fed with full size Glock magazines, ensuring seamless interchangeability for users familiar with Glock-style mags. Features interchangeable AR15/M16 pistol grip; Kriss fixed stock; Glock magazine compatible; 5 M-LOK slot on each side and 6 slots on the bottom; ambidextrous reversible magazine release and 4-Pin tool less disassembly. Includes magazine, cleaning kit, cable lock and manual.
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on Kriss USA KV103CBL03 Vector CRB Gen3 *CA Compliant 10mm 16″ by Kriss TDI? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 811607039900 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | KV10-3CBL03 |
| Action | Semi-Auto |
| ATF Type | RIFLE |
| Barrel Length | 16" |
| Caliber/Gauge | 10mm |
| Capacity | 10 + 1 |
| Model | VECTOR CRB |
| Number of Magazines | 1 10 rd. |
| Package Height | 4.8 |
| Package Width | 10.9 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1-in-10" |
| Safety | Ambidextrous Safety Lever |
| Shipping Weight | 14.15 |
| Sights | Low Profile Flip Sights |
| Sights Type | Adjustable Sights |












