Kriss USA KV45CFD20 Vector CRB G2 45 ACP 30+1 16″ Black Nitride Threaded Barrel, Flat Dark Earth Picatinny Rail Aluminum Receiver, FDE Synthetic 6 Position Stock & Polymer Grip
Kriss USA KV45CFD20 Vector CRB G2 45 ACP 30+1 16″ Black Nitride Threaded Barrel, Flat Dark Earth Picatinny Rail Aluminum Receiver, FDE Synthetic 6 Position Stock & Polymer Grip
$1,499.99
4 in stock
Disclaimer: It is the customer’s responsibility to ensure that all orders comply with applicable local and federal regulations. Non-compliant orders are subject to a 30% restocking fee. We reserve the right to dispute any chargebacks related to such orders.
The Vector CRB is the ideal choice for recreational use and competition in pistol caliber carbine divisions. Like all KRISS Vector firearms, the CRB is fed with full size Glock magazines, allowing for a wide range of large capacity options. At the heart of the Vector CRB is the Super V System, a nonlinear, multilink, blowback system designed to redirect recoil energy down. The Super V System in conjunction with the low bore axis reduce felt recoil and muzzle climb.
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on Kriss USA KV45CFD20 Vector CRB G2 45 ACP 30+1 16″ Black Nitride Threaded Barrel, Flat Dark Earth Picatinny Rail Aluminum Receiver, FDE Synthetic 6 Position Stock & Polymer Grip by Kriss TDI? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 810237023235 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | KV45CFD20 |
| Action | Semi-Auto |
| ATF Type | MODERN SPORTING RIFLE |
| Barrel Finish | Black Nitride |
| Barrel Length | 16" |
| Caliber/Gauge | .45 ACP |
| Capacity | 30 + 1 |
| Length | 43 |
| Model | VECTOR CRB |
| Number of Magazines | 1 13 rd. |
| Package Height | 4.1 |
| Package Width | 10.8 |
| Product Type | Carbine |
| Rate of Twist | 1:10" |
| Safety | Ambidextrous |
| Shipping Weight | 14.75 |
| Sights | Flip Up Front & Rear |
| Sights Type | Adjustable Sights |
| State Restriction (CA) | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |
| State Restriction (IL) | NO SALE TO ILLINOIS PICA |
| State Restriction (OR) | NO SALE TO OREGON |
| State Restriction (RI) | NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND |
| State Restriction (WA) | NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON |
| Units per Box | 1 |
The Vector CRB is the ideal choice for recreational use and competition in pistol caliber carbine divisions. Like all KRISS Vector firearms, the CRB is fed with full size Glock magazines, allowing for a wide range of large capacity options. At the heart of the Vector CRB is the Super V System, a nonlinear, multilink, blowback system designed to redirect recoil energy down. The Super V System in conjunction with the low bore axis reduce felt recoil and muzzle climb.
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on Kriss USA KV45CFD20 Vector CRB G2 45 ACP 30+1 16″ Black Nitride Threaded Barrel, Flat Dark Earth Picatinny Rail Aluminum Receiver, FDE Synthetic 6 Position Stock & Polymer Grip by Kriss TDI? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 810237023235 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | KV45CFD20 |
| Action | Semi-Auto |
| ATF Type | MODERN SPORTING RIFLE |
| Barrel Finish | Black Nitride |
| Barrel Length | 16" |
| Caliber/Gauge | .45 ACP |
| Capacity | 30 + 1 |
| Length | 43 |
| Model | VECTOR CRB |
| Number of Magazines | 1 13 rd. |
| Package Height | 4.1 |
| Package Width | 10.8 |
| Product Type | Carbine |
| Rate of Twist | 1:10" |
| Safety | Ambidextrous |
| Shipping Weight | 14.75 |
| Sights | Flip Up Front & Rear |
| Sights Type | Adjustable Sights |
| State Restriction (CA) | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |
| State Restriction (IL) | NO SALE TO ILLINOIS PICA |
| State Restriction (OR) | NO SALE TO OREGON |
| State Restriction (RI) | NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND |
| State Restriction (WA) | NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON |
| Units per Box | 1 |











