Kriss USA KV45PBL30 Vector Enhanced SDP Gen2 45 ACP 30+1 6.50″ Black Nitride Threaded Barrel, Black Picatinny Rail, MK5M Modular Rail, Glock Magazine Compatible
Kriss USA KV45PBL30 Vector Enhanced SDP Gen2 45 ACP 30+1 6.50″ Black Nitride Threaded Barrel, Black Picatinny Rail, MK5M Modular Rail, Glock Magazine Compatible
$1,339.99
Out of stock
Disclaimer: It is the customer’s responsibility to ensure that all orders comply with applicable local and federal regulations. Non-compliant orders are subject to a 30% restocking fee. We reserve the right to dispute any chargebacks related to such orders.
The KRISS Vector SDP is the ideal choice for personal protection and home defense. The short barrel and quick detach sling swivel make transportation simple and it can be stowed away inconspicuously. The MK5M Modular Rail is included and features a full length 12 slot bottom rail and M-LOK slots at every other 45 degree position providing ample real estate for accessories. The SDP features closed bolt, delayed blowback; 4140 Chrome Moly threaded barrel; quick detach sling swivel; 2-Stage, quick reset trigger and low profile flip sights. The SDP is fed with full size Glock magazines, offering cross compatibility of ammunition for a secondary or backup handgun. Includes magazine, cleaning kit, cable lock, manual and warranty card.
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on Kriss USA KV45PBL30 Vector Enhanced SDP Gen2 45 ACP 30+1 6.50″ Black Nitride Threaded Barrel, Black Picatinny Rail, MK5M Modular Rail, Glock Magazine Compatible by Kriss TDI? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 811607033618 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | V45-PBL30 |
| Action | Semi-Auto |
| ATF Type | Pistol |
| Barrel Finish | Black Nitride |
| Barrel Length | 6.5" |
| Caliber/Gauge | .45 ACP |
| Capacity | 13 |
| Length | 31.5 |
| Model | SDP-E |
| Number of Magazines | 1 |
| Package Height | 4.0 |
| Package Width | 12.0 |
| Product Type | Pistol |
| Rate of Twist | 1:10" |
| Safety | Ambidextrous |
| Shipping Weight | 11.3 |
| Sights | Flip Up Front & Rear |
| Sights Type | FLIP UP SIGHTS |
| Thread Pattern | M16x1 LH |
| Units per Box | 1 |
| State Restriction (CA) | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |
| State Restriction (IL) | NO SALE TO ILLINOIS PICA |
| State Restriction (OR) | NO SALE TO OREGON |
| State Restriction (RI) | NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND |
| State Restriction (WA) | NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON |
The KRISS Vector SDP is the ideal choice for personal protection and home defense. The short barrel and quick detach sling swivel make transportation simple and it can be stowed away inconspicuously. The MK5M Modular Rail is included and features a full length 12 slot bottom rail and M-LOK slots at every other 45 degree position providing ample real estate for accessories. The SDP features closed bolt, delayed blowback; 4140 Chrome Moly threaded barrel; quick detach sling swivel; 2-Stage, quick reset trigger and low profile flip sights. The SDP is fed with full size Glock magazines, offering cross compatibility of ammunition for a secondary or backup handgun. Includes magazine, cleaning kit, cable lock, manual and warranty card.
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on Kriss USA KV45PBL30 Vector Enhanced SDP Gen2 45 ACP 30+1 6.50″ Black Nitride Threaded Barrel, Black Picatinny Rail, MK5M Modular Rail, Glock Magazine Compatible by Kriss TDI? Governors Gun Club proudly serves Kennesaw with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Kennesaw
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 811607033618 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | V45-PBL30 |
| Action | Semi-Auto |
| ATF Type | Pistol |
| Barrel Finish | Black Nitride |
| Barrel Length | 6.5" |
| Caliber/Gauge | .45 ACP |
| Capacity | 13 |
| Length | 31.5 |
| Model | SDP-E |
| Number of Magazines | 1 |
| Package Height | 4.0 |
| Package Width | 12.0 |
| Product Type | Pistol |
| Rate of Twist | 1:10" |
| Safety | Ambidextrous |
| Shipping Weight | 11.3 |
| Sights | Flip Up Front & Rear |
| Sights Type | FLIP UP SIGHTS |
| Thread Pattern | M16x1 LH |
| Units per Box | 1 |
| State Restriction (CA) | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |
| State Restriction (IL) | NO SALE TO ILLINOIS PICA |
| State Restriction (OR) | NO SALE TO OREGON |
| State Restriction (RI) | NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND |
| State Restriction (WA) | NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON |











